ČR | V některých médiích a na sociálních sítích se v poslední době objevují zmínky o takzvané dávkové turistice. Podle těchto zpráv mají zejména romské rodiny ze Slovenska přicházet do Česka, aby mohly pobírat české sociální dávky, které jsou vyšší než ty vyplácené na Slovensku.
Nárok na dávky v České republice však pro občany jiných členských zemí EU nevzniká pouhým přestěhováním se, ale až splněním řady podmínek. „Statistiky o vyplacených dávkách MPSV nepotvrzují nárůst počtu Slováků mezi jejich příjemci,“ uvádí ředitel Agentury pro sociální začleňování, David Beňák.
Mezi březnem 2017 a březnem 2018 např. vzrostl počet Slováků v Česku o 4,4 % na více než 113 tisíc osob a tvoří tak zhruba 1,1 % obyvatel Česka. Počet slovenských občanů, kteří jsou příjemci nejrozšířenější dávky pomoci v hmotné nouzi – příspěvku na živobytí – se přitom ve stejném období snížil o 20 % na zhruba 1100 osob. Počet příjemců klesal ve všech krajích.
Obdobným tempem klesal také celkový počet příjemců této dávky a objem vyplacených prostředků. Občané Slovenska tvoří zhruba 1,2 % příjemců příspěvku na živobytí. Příjemcem dávky je tedy zhruba 1 % slovenských občanů, kteří v Česku žijí. Mezi českými občany je podíl příjemců této dávky také okolo 1 %.
„Slovenští občané žijící v Česku pobírají příspěvek na živobytí zhruba ve stejné míře, jako čeští občané. Počet českých i slovenských příjemců této dávky v posledním více než roce klesá ve všech regionech. Příchod slovenských rodin kvůli vyšším dávkám tedy nelze podle dat potvrdit,“ shrnuje David Beňák.
Agentura pro sociální začleňování je jedním z odborů Sekce pro lidská práva Úřadu vlády ČR. Zajišťuje podporu obcím v procesu sociální integrace tím, že jim pomáhá při mapování a detailním poznávání problémů sociálně vyloučených lokalit a jejich obyvatel, při přípravě a nastavování dlouhodobějších procesů pro jejich řešení a při získávání financí na tyto postupy. Posláním Agentury je propojovat klíčové aktéry na místní úrovni tak, aby spolupracovalI při sociálním začleňování. Podporuje nadresortní přístup a propojování působení veřejné správy a neziskového sektoru. Agentura funguje od roku 2008.
Zdroj: Agentura pro sociální začleňování