ČR | Česká republika bude mít Národní plán boje proti rakovině do roku 2030. V areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady vznikne nový Český onkologický institut, stát se ještě více zaměří na prevenci a osvětu, jak zhoubnému onemocnění předcházet. Plány, jak snížit počty nových případů i úmrtí na onkologické choroby, představili v úterý 29. června 2021 na tiskové konferenci ve FN Královské Vinohrady předseda vlády Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Foto: Vláda ČR

Na boj s rakovinou česká republika využije i 50 miliard korun, které získá z Evropské unie. Pět miliard korun bude určeno na podporu vědy a výzkumu, v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady vznikne Český onkologický institut a zřízeny budou čtyři biomedicínské ústavy, které se kromě onkologických onemocnění zaměří i na nemoci infekční či kardiovaskulární.

„Rakovina je druhou nejčastější příčinou úmrtí vůbec. Každý rok kvůli ní zemře na celém světě téměř deset milionů lidí a očekává se, že v roce 2035 bude rakovina hlavní příčinou úmrtí obyvatel Evropské unie. Samozřejmě to má také obrovské ekonomické dopady. Kromě vlastních nákladů na onkologickou léčbu jsou nepřímé celkové ekonomické dopady rakoviny spojené s předčasným úmrtím nebo ztrátou produktivity odhadovány na 1,16 bilionu dolarů ročně. Celkově hospodářský dopad rakoviny v Evropě ročně přesáhne 100 miliard eur,“ konstatoval premiér Andrej Babiš.

České zdravotnictví věnuje v posledních letech nemalé úsilí na zlepšení prevence onkologických onemocnění i na zvýšení osvěty o rizicích vzniku rakoviny, zejména nesprávném životním stylu, škodlivosti kouření atd. Přesto počty nemocných rakovinou stále rostou.

„V České republice každoročně rakovinou onemocní přes 85 000 našich spoluobčanů a bohužel 27 000 této chorobě podlehne. Smutným faktem je, že počet úmrtí na onkologické onemocnění je v Česku vyšší než v Evropské unii,“ připomněl předseda vlády.

Pomoci zlepšit tuto nepříznivou situaci by měl Národní plán boje s rakovinou do roku 2030. „Zhoubné nádory patří mezi onemocnění, kterým lze předcházet, a proto přicházíme s projektem národního boje proti rakovině. Je to samozřejmě o prevenci, o screeningových programech, které snižují nejen úmrtnost, ale snižují i náklady na velmi drahou léčbu pokročilých stádií onemocnění,“ řekl premiér Babiš. „Já jsem se inspiroval tím, co dělal americký prezident Joe Biden v roce 2016, kdy vyhlásil tento program v USA. Já si myslím, že Česká republika takový program rovněž potřebuje, a my jsme samozřejmě připraveni ho realizovat. A doufejme, že i nová vláda po volbách v tom bude pokračovat,“dodal předseda vlády

Jedním z klíčových bodů programu je vznik Českého onkologického institutu v Praze. „Jedinou onkologickou nemocnicí v Česku je Masarykův onkologický ústav v Brně, který má skvělou pověst a který funguje skvěle a třeba i nemálo lidí z Prahy tam chodí na vyšetření,“ podotkl Andrej Babiš.

Předseda vlády připomněl i fakt, že během epidemie covidu došlo k poklesu absolvovaných preventivních vyšetření na onkologické choroby meziročně o 17 procent v porovnání s rokem 2019. „Pokud nám covid-19 neudělá zase čáru přes rozpočet, tento výpadek do jednoho roku nebo maximálně dvou let vyrovnáme. Prevence a screening jsou opravdu klíčové, ale překonat obavu z vyšetření není nic lehkého. Proto si myslím, že je potřeba o tom mluvit, je potřeba dělat osvětu, a proto jsme i zorganizovali tuto tiskovou konferenci. Je potřeba přesvědčit lidi, aby chodili na preventivní vyšetření včas,“ dodal premiér Babiš.

Zdroj: Úřad vlády ČR