ČR | Vláda na svém středečním jednání našla shodu na výši solidárního příspěvku. Ten bude určen pro domácnosti, které ubytují ukrajinské státní příslušníky, kteří do ČR utekli před válkou. Příspěvek by měl být vyplácen ve výši 3 000 korun měsíčně na každého ubytovaného uprchlíka, zároveň ale nesmí přesáhnout 9 000 korun za měsíc na domácnost. Vláda také navýšila příspěvek na ubytování pro kraje.

Foto: ilustrační Vláda ČR

Aby domácnosti podle návrhu na příspěvek dosáhly, musí lidi prchající před konfliktem na Ukrajině ubytovat nejméně na 16 po sobě jdoucích dní v měsíci. Vyplácet se má také zpětně za březen. Příspěvek se zároveň nebude danit a ani se započítávat jako příjem pro nepojistné dávky. Podpořit Ukrajince v nouzi tak mohou i ti, kdo pobírají např. příspěvek na bydlení.

„Rád bych znovu vyzval české domácnosti, které mají třeba jen volný pokoj, aby zvážili tuto formu pomoci uprchlíkům, za kterou jim stát poskytne odměnu. Je to pro všechny výhodnější než ubytovávání maminek s dětmi ve velkých tělocvičnách. A také adaptace na nové prostředí bývá v zázemí domácnosti snadnější,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Jsem rád, že vláda našla shodu na vyšší částce, než jsme původně navrhovali. Ta má motivovat české domácnosti, aby pomáhaly příchozím v té základní potřebě, kterou pro život s dětmi v ČR mají, tedy poskytnutí střechy nad hlavou, o kterou kvůli válce přišli,“ dodal Jurečka.

Pokud někdo (fyzická osoba, která nemusí být vlastníkem nemovitosti, může být v nájmu) ubytuje např. matku se dvěma dětmi, získá podle návrhu každý měsíc 9 000 Kč. Zákonem je definován standard, kdy musí být ubytovaným osobám zajištěn dostatečný prostor pro odpočinek, přípravu jídla, prostor pro osobní hygienu a WC a samozřejmě přístup k pitné vodě.
Schválit by tuto legislativní předlohu vláda měla na svém jednání příští týden. Návrh je totiž vázán na komplexní novelu o pomoci Ukrajině, kterou ještě tento týden projedná Senát.

Zdroj:  MPSV