KRNOVSKO | Ničivá zářijová povodeň napáchala značné škody také na dopravní infrastruktuře, kdy kromě mnoha silnic či železnic poničila rovněž cyklostezky. Voda se nevyhnula ani hojně využívané cyklistické trase číslo 55, vedoucí z Jeseníku přes Krnov, Opavu a Kravaře až k Hlučínskému jezeru, která se se svými 111 kilometry řadí mezi dálkové trasy nadregioniálního významu a pyšní se tak označením Slezská magistrála.

Foto: MěÚ Krnov

Tato oblíbená cyklistická trasa byla fatálně poškozená na několika úsecích, přičemž ty nejvíce poničené části jsou mezi Krnovem a Úvalnem,“ popisuje koordinátor městské mobility krnovské radnice Michael Cestr.

Cyklistická stezka byla v tomto úseku na několika místech zcela stržena, a to včetně zemního tělesa, vozovky i zeleně. Na dalších stovkách metrů došlo ke zvlnění, propadu či částečnému stržení stezky. „Zničeny byly také dvě lávky, a to mezi Krnovem a Úvalnem a v Krásných Loučkách. Když jsme v průběhu října prováděli vyčíslování škod na dopravní infrastruktuře v Krnově i v okolních obcích, vyšlo nám, že na Slezské magistrále jen v katastru našeho města činí více než 10 milionů korun,“ vypočítává Michael Cestr s tím, že postup obnovy Slezské magistrály včetně jejího financování bude koordinován s jednotlivými obcemi a městy na trase i s krajským a národním cyklokoordinátorem.

Protože byla Slezská magistrála poškozena povodní na mnoha dalších místech, jako například v Heřmanovicích, Holčovicích nebo v Opavě, není v současnosti možné ji plně využít. „Pro cykloturistiku proto lze doporučit spíše cyklotrasy na vedlejších silnicích na Osoblažsku nebo v polském příhraničí,“ uzavírá Michael Cestr.