VRBNO POD PRADĚDEM | Šifrovací hra je hra založená na luštění šifer. Hráči postupují po stanovištích, na každém získávají zadání jedné či více šifer, jejichž vyluštěním zpravidla získávají informace o poloze dalšího stanoviště či stanovišť. Tyto hry bez počítačů zavádí hráče ven, často jim umožňují poznat nová místa a seznámit se s nejrůznějšími zajímavostmi či historií daného města. Takovou hru si můžete zahrát i ve Vrbně.

Foto: MěÚ Vrbno pod Pradědem

Jmenuje se Vrbno s pradědečkem a pro naše město ji ve spolupráci s pracovníky vrbenského infocentra vytvořili profesionálové ze společnosti Cryptomania, kteří se specializují na tyto aktivity a s tvorbou šifer mají bohaté zkušenosti.

Pro hru potřebujete herní brožuru, kterou zakoupíte za sto korun v Turistickém informačním centru, mobilní zařízení s připojením k internetu, tužku či pero a ideálně i nůžky. Zaregistrujete svůj tým v herním systému.

Hra začíná v infocentru, herní systém navádí hráče na další zastávky. Během hry hráči ujdou něco přes tři kilometry a luštění zabere zhruba tři hodiny. Je určena ideálně pro 2–5členné týmy a vhodná jak pro týmy hravých dospělých, tak pro rodiny s dětmi. Naplno si ji užijí děti zhruba od 12 let, nicméně pod vedením dospělý se ji zvládnou i mladší. V případě, že hru bude hrát tým dětí bez dospělých, doporučují ji tvůrci dětem asi od 15 let.

A o čem hra je? Jejím tématem je fascinující průmyslová minulost Vrbna. Lněné plátno, drátěný kartáč, broušená karafa, dlouhý řetěz nebo lněná šňůrka, to jsou produkty, které se zde vyráběly, a to jsou i indicie, pomocí nichž se skládají šifry. Na sedmi stanovištích čekají na hráče šifry, logické úkoly a získávání hesel.

Průvodcem je hráčům pradědeček Johann, který vyrůstal právě ve Vrbně, totiž tehdy ještě ve Würbenthalu. Johann se vydává na cestu mezi starými průmyslovými podniky a vilami jejich zakladatelů. Ukazuje skrytá tajemství a zapomenuté příběhy pravnukovi Hugovi. Hráči poznají pozoruhodnou a pestrou historii města, kde podnikavost a inovace prošlapaly cestu k úspěchu a nabídly práci lidem z širokého okolí.

Zdroj: MěÚ Vrbno pod Pradědem