KRNOV | Od 1. ledna platí nová obecně závazná vyhláška k trvalému označování psů a evidenci jejich majitelů. Občanům, chovajícím psy na území města Krnova, stanovuje povinnost nechat psa staršího čtyř měsíců trvale označit elektronickým čipem nebo tetováním, a to nejpozději do třiceti dnů ode dne dovršení stáří psa čtyř měsíců, nebo nejpozději do třiceti dnů ode dne, kdy se stali chovateli psa staršího čtyř měsíců, který dosud není čipován. Vyhláška chovatelům zároveň ukládá, aby psy označené čipem nahlásili do evidence, vedené na městském úřadě.

Foto: Pixabay

„Tato povinnost není pro Krnovany novinkou, protože ji měli už od roku 2009. Současná vyhláška se od minulé liší především v tom, že dosud město čipy dotovalo, jelikož po chovatelích chtělo něco navíc. Od 1. ledna 2020 ale platí novela veterinárního zákona, jež povinnost označovat psy na území České republiky mikročipem ukládá, jinak nemá pes platné očkování proti vzteklině. Čipování se tak stalo zákonnou povinností a chovatelé ho už musejí provádět na vlastní náklady,“ uvedl Tomáš Salvet z odboru životního prostředí.

Označení psa mikročipem je velmi výhodné tím, že jednoznačně spojuje označeného psa a jeho majitele. To je užitečné v případě nalezení psa, kdy je podle čísla čipu v registru snadnější chovatele vypátrat. „Pokud chovatel u nás psa zaeviduje, má jistotu, že když se mu pes zaběhne a najde v Krnově, strážníci ho v registru najdou. Aby stejný způsob fungoval i mimo město, musí se chovatelé už sami zajímat, v kterém registru, protože jich je víc, je jejich pes veden. To znamená, že by měli vědět, do jakého registru veterinář čip zaevidoval, případně si registr vyberou a evidenci provedou sami. Pokud bude pes čipován, ale nebude nikde zaregistrován, je čipování vlastně k ničemu, protože i když se ztracený pes najde, není možné dohledat jeho majitele,“ řekl Tomáš Salvet.

Město Krnov doposud pro občany nakupovalo mikročip Datamars s evidencí jak na městském úřadě v Krnově, tak i v Národním registru majitelů zvířat. „Registrace v Národním registru majitelů zvířat je podle mě ideální. Pokud v něm je pes zaregistrován a je mu vystavena identifikační karta, má celoživotně zajištěno zdarma vyhledání v případě zaběhnutí nejen v Česku, ale i za hranicemi, jelikož registr je napojený na mezinárodní databázi Petmaxx,“ dodal Tomáš Salvet. Registrace v Národním registru majitelů zvířat (NRMZ) je zdarma, pokud je zvíře označeno čipem Datamars s českým národním kódem a má růžovou registrační kartu NRMZ. Zvířata s jiným mikročipem, s tetováním, nebo importovaná se registrují za jednorázový poplatek 198 korun.

Zdroj: MěÚ Krnov