ČR | Novým prezidentem České republiky byl zvolen bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR a bývalý předseda Vojenského výboru NATO generál Petr Pavel.

Foto: Facebook Generál Pavel

Ve druhém kole prezidentských voleb, které proběhlo v pátek 27. a v sobotu 28. ledna 2023, se utkali dva kandidáti – někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Voliči nakonec rozhodli.

Novým prezidentem České republiky byl zvolen bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR a bývalý předseda Vojenského výboru NATO generál Petr Pavel. Získal 58,32 procent hlasů (3 miliony 358 tisíc 926 hlasů).

“Moc rád bych poděkoval všem, kteří mě volili, ale zároveň bych chtěl poděkovat těm, kteří mě nevolili, ale přišli k volbám, protože tím dali jasně najevo, že ctí demokracii a záleží jim na tom, jak tahle země bude vypadat. Rozumím i tomu, že se mnozí cítí zklamaní, že jich favorit nevyhrál, zároveň ale v této zemi nevidím vítězné nebo poražené voliče. Vyhrály hodnoty jako pravda, slušnost, respekt a pokora,” řekl Petr Pavel na tiskové konferenci.

Druhý skončil předseda hnutí ANO, poslanec Parlamentu ČR a bývalý předseda Vlády ČR Andrej Babiš. Ten získal 41,67 procent hlasů (2 miliony 400 tisíc 271 hlasů).

“Gratuluji panu Petru Pavlovi k vítězství. A blahopřeji mu, že se stane příštím prezidentem České republiky. Děkuji všem, kdo jste šli volit. A zvlášť vám, kteří jste mi prokázali čest tím, že jste mi dali hlas ve druhém kole. Moc si vážím vaší podpory,” vzkázal vítězi voleb a voličům přes svou facebookovou stránku Andrej Babiš.

Volební účast v druhém kole prezidentských voleb se vyšplhala na 70,25 procent.

 

Foto: Facebook Generál Pavel

Foto: Facebook Generál Pavel

Foto: Facebook Generál Pavel