MSK | Prezident České republiky Petr Pavel navštívil 28.-29. března Moravskoslezský kraj. Svou dvoudenní návštěvu zahájil na krajském úřadě, kde prezidenta republiky Petra Pavla a paní Evu Pavlovou přivítali hejtman kraje Ivo Vondrák a paní Marcela Vondráková. Prezident republiky pak navštívil například krajskou střední školu ve Frýdku-Místku, prohlédl si nový kampus Ostravské univerzity, součástí programu byla i diskuze s občany v zaplněném Gongu v ostravských Dolních Vítkovicích.

Foto: MSK

„Jsem velmi rád, že Moravskoslezský kraj je prvním regionem, který prezident republiky Petr Pavel po své inauguraci navštívil. Během pracovního oběda jsem měl příležitost panu prezidentovi odprezentovat transformaci, kterou náš kraj úspěšně prochází. Představili jsme naše strategické projekty, které se ucházejí o prostředky z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci. Zatímco další dva české strukturálně postižené regiony zatím podaly jen jednu nebo žádnou žádost, Moravskoslezský kraj už přihlásil rovnou 9 projektů. Tento fakt svědčí o tom, že je u nás proces transformace skutečně dynamický, a že jsme na něj perfektně připravení,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a doplnil, že pracovního obědu se zúčastnili také radní kraje, předsedové politických klubů zastupitelstva a primátorka a primátoři statutárních měst Moravskoslezského kraje.

„Musím říci, že označení strukturálně postižený region se mi vyslovuje ne úplně dobře, protože to zavání negativním hodnocením. Přičemž zrovna na Moravskoslezský kraj se tak úplně nehodí. Jsou tady oblasti, které jsou na tom možná hůř. Ale kraj jako celek si z hlediska transformace vede nadmíru dobře a v řadě případů je inspirací nejen pro ty zbývající dva uhelné regiony, tedy Ústecký a Karlovarský, ale v některých oblastech i pro jiné kraje, které nenazýváme strukturálně postiženými. Týká se to možná hlavně toho odhodlání, nadšení a přístupu, které tu jsou vidět na každém kroku při hledání inovativních řešení a při prosazování projektů. Právě tohle je to, co by mělo být inspirací pro ty ostatní. Všechny zkušenosti, které tento kraj a jeho vedení posbírali, mohou být velice cenné jako vyšlapaná cestička pro ostatní,“ řekl na tiskové konferenci prezident České republiky Petr Pavel.

Pracovnímu obědu a tiskové konferenci předcházelo krátké soukromé setkání prezidenta republiky, hejtmana kraje a jejich manželek. Prezidentský pár obdržel dárky z produkce místních firem. „Myslím, že největší radost měli pan prezident a paní Eva z našich triček s moravskoslezským nářečím. Až k nám přijedou příště, budou už vědět, co je klamerka, kobzole nebo cukle. Pan prezident dostal motorkářské dřevěné hodinky, mezi dary byla i karafa ze sklárny Jakub ve Vrbně pod Pradědem a knihy Karin Lednické Šikmý kostel,“ sdělil hejtman kraje Ivo Vondrák.

Dalším bodem programu prezidentské návštěvy bylo setkání prezidenta republiky a hejtmana kraje se dvěma stovkami studentů z Frýdku-Místku, které se konalo na krajském Gymnáziu Petra Bezruče. „Gymnazisté se ptali třeba na redukci víceletých gymnázií. V této problematice jsme se s panem prezidentem shodli, že více než samotná forma, je nejdůležitější kvalita vzdělávání. Pan prezident pak dal mladým lidem velmi dobrou radu. A sice, aby v mediích nečetli jen titulky, protože mohou být zavádějící. S tím se plně ztotožňuji a doporučuji to nejen studentům, ale i všem dospělým,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák, který se v rámci návštěvy prezidenta zúčastnil i prohlídky nově otevřeného kampusu Ostravské univerzity na Černé louce a večerní diskuze s občany kraje v multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích v Ostravě.

„Přál bych si, aby se panu prezidentovi podařilo zlepšit politickou kulturu v zemi, jak si naplánoval pro prvních 100 dní ve funkci. O této vizi mluvil i včera večer v Gongu, stejně jako o potřebě intenzivněji komunikovat s veřejností. Oceňuji také, že si sestavuje tým odborníků, se kterými bude diskutovat témata z nejrůznějších oblastí života,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák.
Finanční náklady Moravskoslezského kraje na návštěvu prezidenta republiky byly vyčísleny na 32 tisíc korun. V této částce jsou kromě pracovního oběda, také zahrnuty dary a úhrada jedné noci prezidentského páru. Celková částka je v porovnání s předchozí prezidentskou návštěvou v roce 2018, kdy Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu vynaložil 174 tisíc korun, výrazně nižší. Hlavním důvodem tohoto rozdílu je zejména okolnost, že návštěva prezidenta republiky v roce 2018 byla třídenní a Moravskoslezský kraj ji celou aktivně spoluorganizoval s prezidentskou kanceláří. Aktuální návštěva prezidenta republiky v Moravskoslezském kraji je jen dvoudenní a její organizaci si z velké části zajišťuje Hrad. V režii kraje byl pouze úterní pracovní oběd a setkání se středoškoláky ve Frýdku-Místku.

Zdroj: MSK