ČR | Zakoupit si elektronickou dálniční známku nebo si zkontrolovat její platnost by měl být jeden z prvních kroků předtím, než vyrazíte autem na dovolenou. Přinášíme několik tipů, co všechno si pohlídat a na co si dát pozor, abyste si dovolenou nezkomplikovali zbytečnou pokutou.

Foto: edalnice.cz

Pokud elektronickou dálniční známku nemáte, nejrychleji a nejpohodlněji ji koupíte na e-shopu edalnice.cz. Ten je dostupný jak z počítače, tak z chytrého telefonu. V případě, že zaplatíte kartou, můžete vyrazit na cestu ihned, protože platba se připíše okamžitě. Pokud se rozhodnete pro bankovní převod, počítejte s tím, že na zpoplatněný úsek můžete vyjet za tři až pět dní – proces převodu peněz pár dní trvá. Proto se vyplatí myslet na dálniční známku v dostatečném předstihu, lze ji koupit až tři měsíce dopředu. Další možností je koupit ji na některé z poboček České pošty nebo u čerpacích stanic EuroOil, tam je možné platit hotově i kartou a po zaplacení hned vyrazit. V příhraničních oblastech a na počátcích zpoplatněných úseků můžete využít také samoobslužné kiosky.

Ověření platnosti dálniční známky je velmi snadné. Stačí na webu edalnice.cz v sekci Ověření platnosti zadat stát registrace vozidla a SPZ a systém hned ukáže, zda je e-známka platná a do kdy. „Ověřit platnost doporučuji zejména v případě, že si auto na dovolenou půjčujete. Vyplatí se to. Vyhnete se tak případné pokutě, která je na místě až pět tisíc korun, ve správním řízení až dvacet tisíc. Za jízdu bez dálniční známky odpovídá řidič, nikoliv majitel automobilu,“ upozorňuje Jan Paroubek, ředitel státního podniku CENDIS, který systém elektronických dálničních známek provozuje.

Nákup dálniční známky na jiném webu než edalnice.cz je rizikem. Neoficiální e-shopy si k prodeji účtují nemalé manipulační poplatky za zprostředkování prodeje, což jsou úplně zbytečné výdaje navíc. Často také nepředávají Potvrzení o úhradě s autorizačním kódem. Motoristé pak nemají například možnost upravit si platnost známky, případně změnit chybně zadané znaky v SPZ. „Pokud byste potřebovali s čímkoli poradit, obraťte se na naši zákaznickou podporu, kterou pro vás provozujeme 24 hodin denně sedm dní v týdnu – a to jak na telefonní lince, tak na emailu,“ dodává Paroubek.

Ceny e-známek se pro rok 2022 nezměnily. Roční stojí 1500 korun, třicetidenní 440 a desetidenní 310 korun. Eko cena, pro některé druhy vozidel, je poloviční.

Zdroj: edalnice.cz