BRUNTÁLSKO, ČR | Pobytu na sluníčku se nelze vždy vyhnout, mnoho lidí ho dokonce vyhledává. Těla nejrůznějších barev od bílé přes červenou až po bronzovou leží v létě ve velkém rozložená kolem vodních ploch. Kolik z nich se právě natírá krémem? Kolik z nich má klobouk a kolik jich pobývá ve stínu? Co všechno je vlastně třeba udělat pro jejich ochranu?
Málokdo touží po létě zataženém černými mraky. Sluneční paprsky jsou tím, co láká člověka ven, do přírody, k vodě nebo daleko za hranice k moři. A to i přes to, že před sluncem a jeho následky varují lékaři, média i Evropská komise a kosmetické firmy. Sluneční záření totiž nezpůsobuje jen viditelné spálení kůže, ale také její předčasné stárnutí, vrásky nebo rakovinné bujení.
Kůže si navíc všechna předchozí poškození slunečním zářením pamatuje a ta se potom sčítají. Slunění v dětském věku přitom patří mezi nejvýznamnější přispěvatele k výskytu rakoviny kůže v pozdějších letech. Ochraně pokožky před slunečním zářením je proto třeba věnovat velkou pozornost. Vyhnout se mu zcela sice nejde, ale snížit jeho negativní vliv na naše zdraví lze velmi výrazně. I díky opalovacím přípravkům.
Aby dokázal opalovací přípravek správně ochránit, je zapotřebí používat ho v dostatečném množství. Informace o správné dávce však na obalech často chybí, a tak je dobré si zapamatovat, že 6 čajových lžiček (nebo 36 gramů) by mělo pokrýt tělo dospělého člověka při každém namazání. U dětí pak postačí méně, úměrně jejich velikosti. Správné načasování je přitom pro ochranu pokožky důležité, ideální doba k nanesení je 30 až 15 minut před vystavením slunci a každé dvě hodiny je třeba jej opakovat.
Jak se chránit?
Jedinou efektivní ochranou před neblahými dopady působení slunečního záření je vyhýbat se mu. Takovému kroku lze málokdy dostát, proto je třeba mít na paměti několik dalších pravidel, která mohou zdravotní riziko omezit:
Setrvávat ve stínu a redukovat tak čas, kdy dopadá sluneční záření na pokožku, na minimum. Nosit oblečení kryjící nohy, ruce a hlavu. Fyzická bariéra zabrání poničení kůže. Nosit sluneční brýle. Oči jsou na sluneční záření obzvlášť citlivé, slunce může způsobovat jejich zarudnutí a vést až k úplnému zničení zraku.
Používat opalovací přípravky. Části těla, které nejsou chráněny oděvem, je zapotřebí bránit alespoň krémy s vysokým SPF a ochranou před UVA. Vyhýbat se interiérovému opalování. Solária a horská slunce jsou také zdrojem škodlivého ultrafialového záření.
Zdroj: dTest