KARLŠTEJN (FOTO) | Ideální výlet na několik dní si můžete naplánovat nejenom do hlavního města Prahy. Nezapomeňte tak navštívit státní hrad Karlštejn, kde poznáte kus historie o českém panovníkovi Karlu IV.

Foto: Radek Vráblík

Pokud se vydáte například na prodloužený víkend do Středočeského kraje anebo do hlavního města Prahy, rozhodně stojí za doporučení navštívit státní hrad Karlštejn. Najdete ho uprostřed Chráněné krajinné oblasti Český kras, v katastrálním území Budňany v městysi Karlštejn, asi 30 kilometrů jihozápadně od Prahy.

Středověký hrad byl založen v roce 1348 a zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů.

Před tím ale, než dorazíte přímo na hrad a užijete si několik vyhlídek z hradních věží a opevnění a dozvíte se na prohlídce další zajímavosti k historii hradu, musíte absolvovat procházku městysem. Využít můžete pěší turistiku, cyklistiku anebo dokonce se projet v hradním kočáře taženým koňmi až na vrchol, kde se nachází hrad Karlštejn.

Po cestě vás čeká mnoho prodejců s rytířským vybavením, šátky, klobouky, občerstvením, ale i přímo několik restaurací. Po příchodu na hrad si užijete kus naší české historie. Můžete si projít soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. za cenu vstupného 190 korun pro dospělé, 130 korun pro děti, studenty a seniory.

Hrad návštěvníkům nabízí také exkluzivní okruh s prohlídkou posvátných prostorů hradu včetně kaple svatého Kříže. Zde vstupné vyjde na 500 korun pro dospělé, 350 korun pro děti, studenty a seniory. Zajímavý je také okruh s vyhlídkou z Velké věže anebo výstava Karlštejnský poklad – kultura císařského dvora Karla IV. Státní hrad můžete navštívit od 9.30 do 17 hodin, později v létě se návštěvní doba prodlouží až do 18. hodiny.

Hrad je ve vlastnictví České republiky, jeho správu zajišťuje Národní památkový ústav. Podrobnosti najdete na www.hrad-karlstejn.cz.