ČR | Od 1. ledna 2022 se zvýší platy většiny zaměstnanců ve veřejném a státním sektoru o 1 400 korun. Stejné zvýšení se bude týkat i vojáků a příslušníků ozbrojených sborů. Příslušná nařízení vlády schválil kabinet Andreje Babiše na mimořádné schůzi ve středu 10. listopadu.

Foto: Vláda ČR

Zvýšení platů ve veřejném a státním sektoru bude podle rozhodnutí vlády realizováno ve dvou částech. Platové tarify zaměstnanců se zvýší plošně o tisíc korun, o dalších 400 korun bude zvýšena nenároková složka platu. Stejným principem se zvyšují i platy policistů a dalších ozbrojených složek a také platy vojáků z povolání.

Výjimku z tohoto plošného navýšení budou mít učitelé a částečně zdravotníci. V případě pedagogických pracovníků se od ledna zvýší jejich platové tarify o tři procenta. V případě zdravotnických profesí, které nejsou hrazeny ze státního rozpočtu, ale na základě úhradové vyhlášky ze zdravotního pojištění se až do sedmé platové třídy zachová obecný princip platný pro státní zaměstnance, od 8. platové třídy pak dojde k navýšení tarifů o šest procent.

Vláda se zabývala také dalšími možnostmi pomoci domácnostem postiženým dramatickým navýšením cen energií. Vláda se seznámila s informací ministryně práce a sociálních věcí o možnostech pomoci prostřednictvím systému sociálních dávek, tedy prostřednictvím institutů příspěvku na bydlení, doplatku na bydlení a mimořádné okamžité pomoci.

Kromě toho vláda bude pokračovat ve vyjednáváních s Evropskou unií, jak vzniklou situaci na trhu s energiemi efektivně řešit. „Vyzval jsem pana vicepremiéra Havlíčka, aby napsal dopis Evropské komisi, protože není možné, aby Energetický regulační úřad podle směrnic nemohl kontrolovat, jak obchodníci s energiemi obchodují. Bohemia Energy nevyrábí energii. Přece není normální, aby někdo prodával zboží, které ještě nemá nakoupené,“ uvedl předseda vlády Andrej Babiš.

Vláda se zabývala také aktuální epidemickou situací a projednala návrhy změn mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví. V opatření o povinném používání ochrany dýchacích cest ministerstvo doplnilo, že výjimka z nošení respirátorů během vzdělávacích aktivit se od 15. listopadu nebude vztahovat na kolektivy, kde je více než 50 dětí, žáků nebo studentů, což platí především pro přednášky na vysokých školách. Povinnost pravidelného testování zaměstnanců v léčebnách dlouhodobě nemocných a pobytových zařízeních sociálních služeb se od 15. listopadu rozšíří na všechna lůžková zařízení zdravotní a sociální péče a zároveň se bude toto testování týkat i osob připravujících se u poskytovatele na výkon povolání. Ministerstvo zdravotnictví také rozhodlo, že od 15. listopadu bude stát platit vakcíny i cizincům s dlouhodobým legálním pobytem v ČR nad 90 dnů, kteří nejsou v ČR ani v EU plátci zdravotního pojištění a dosud si vakcinaci museli kompletně hradit. Nově si budou platit jen provedení samotného výkonu.

S ohledem na nepříznivý vývoj epidemie covid-19 v České republice se bude Ministerstvo zdravotnictví a vláda zabývat i dalším možným zpřísněním protiepidemických opatření. „Situace s nemocí covid-19 není dobrá. Znovu apelujeme na všechny občany, aby se očkovali. Očkování je jediné řešení,“ připomněl premiér Babiš. „Na zítřejší ráno svolám Radu vlády pro zdravotní rizika, abychom projednali další návrh opatření, která vláda projedná v pátek,“ shrnul další kroky předseda vlády.

Zdroj: Vláda ČR