VRBNO POD PRADĚDEM | Děti ve věku od 3 do 15 let se mohou bezplatně očkovat proti žloutence typu A. Umožňuje to opatření, které vydala Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě.

Foto: ilu. Pixabay

Očkování je dobrovolné a vztahuje se na vybrané obce okresu Bruntál, které byly postihnuty povodněmi. Jedná se o obce Brantice, Čaková, Heřmanovice, Holčovice, Hošťálkovy, Hynčice, Karlovice, Město Albrechtice, Mnichov, Nové Heřminovy, Radim, Široká Niva, Vrbno pod Pradědem, Vysoká, Zátor, Železná.

Bezplatně je poskytnuta první dávka proti žloutence typu A. Očkování bude probíhat od 6. do 30. listopadu v ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost, kde je dítě registrováno. Je vhodné si s lékařem předem očkování dohodnout.

Očkování je prováděno kvůli prevenci vzniku a šíření infekčního onemocnění virovou žloutenkou typu A. Podání první očkovací dávky včetně aplikace je pro děti z vybraných obcí zcela zdarma. Krajská hygienická stanice nicméně doporučuje, aby za 6 až 18 měsíců od podání první dávky byla rovněž podána i druhá dávka, tak aby byla zajištěna celoživotní ochrana dítěte proti dané nákaze. Úhrada druhé dávky již není hrazena státem, nicméně k její úhradě lze využít benefitů jednotlivých zdravotních pojišťoven.

Co je žloutenka typu A

Virová žloutenka typu A je nakažlivé zánětlivé onemocnění jater. Je známa také jako nemoc špinavých rukou. Způsobuje ji virus, který je velmi odolný vůči vlivům zevního prostředí, přežívá týdny při pokojové teplotě, léta ve zmraženém stavu. Zdrojem onemocnění je nakažený člověk, u něhož je virus přítomen ve stolici a šíří se nejčastěji nedokonalou hygienou, kdy dochází k přenosu z nemytých rukou, kontaminovaných předmětů, potravin, tekutin.

Projevy žloutenky typu A

Mnoho infikovaných pacientů, zejména dětí, nemusí mít žádné nebo pouze minimální potíže. Doba mezi nákazou a onemocněním je obvykle 2–6 týdnů. Pokud se příznaky objeví, typicky se jedná o nechutenství, nevolnost, zvracení, průjem, žloutenku, teplotu a bolest břicha.

Očkování

Očkování se skládá ze dvou dávek. První se aplikuje ve zvolený den a na základě opatření obecné povahy ji v tomto případě hradí stát, druhou dávku se doporučuje podat kdykoli v době od 6 měsíců, přednostně mezi 6. a 12. měsícem po první dávce, při platbě je možné čerpat příspěvek dané zdravotní pojišťovny. Po tomto základním očkování již není nutné další přeočkování, ochranná hladina protilátek přetrvává dlouhodobě/celoživotně. Protilátky se vytvoří a jsou účinné po první dávce vakcíny proti žloutence A asi za 14 dnů.

Proč se očkovat

Záněty jater mohou vést k porušení funkce jater a vzácně až k jejich selhání. Žloutenka A nepřechází do chronického stadia, ale za určitých okolností může v době rekonvalescence dojít k znovu vzplanutí zánětu. To se projeví opětným zežloutnutím kůže a zvýšením jaterních enzymů, pacient je v tomto případě znovu hospitalizován. Žloutenka typu A je nebezpečná svým potenciálem k šíření a nákaze velkého počtu osob. Rizikovým momentem pro vzplanutí epidemie je zhoršení, nemožnost dodržování hygienických pravidel. Příkladem takové situace jsou rozsáhlé povodně z letošního září. Dalším aspektem, proč očkovat, je finanční stránka, kdy náklady na léčbu (i finanční ztráta při nemocenské, OČR) jsou mnohem vyšší než na preventivní očkování.

Zdroj: MěÚ Vrbno pod Pradědem

ikona souboruVirova_hepatitida_typu_A_informace