MSK | Posádky Zdravotnické záchranné služby MSK zasahovaly v posledních čtyřiadvaceti hodinách (od rána 31.12.2023 do šesté ranní 1.1.2024) celkem ve 400 případech. Jen od silvestrovské půlnoci do dnešního rána přitom musely ošetřovat 116 pacientů.

Foto: ZZS MSK

Nárůst zásahů v těchto hodinách byl přibližně dvou a půl násobný oproti běžným nocím. V prvních šesti hodinách roku 2024 tvořily výjezdy, související s oslavami Silvestra více, než třetinu všech řešených událostí.

Během novoročních oslav zasahovali záchranáři ZZS MSK u sedmi událostí vzniklých při odpalování zábavní pyrotechniky. „U pěti mužů se jednalo o lehká nebo středně těžká poranění hlavy nebo končetiny. U dvanáctiletého chlapce a patnáctileté dívky o vážná poranění prstů na ruce,” uvedl Lukáš Humpl, tiskový mluvčí ZZS MSK.

„V posledních čtyřiadvaceti hodinách byli záchranáři voláni k více než stovce zranění, přičemž od půlnoci do ranních hodin 1. ledna jich museli ošetřovat přes pět desítek. Mezi úrazy dominovaly pády se zraněními hlavy či končetin a řezná poranění od skla. Mezi ne zcela typická zranění patřil pád při nočním sestupu z Lysé Hory, či pád ze střechy, rovněž během silvestrovské noci,” sdělil dále mluvčí.

Polovina zraněných během silvestrovské noci byla pod zjevným vlivem alkoholu, což je obdobný počet, jako v uplynulých letech.

„Další dvě desítky pacientů posádkám ZZS uvedly, že byly napadeny a zraněny jinou osobou, nebo utrpěly poranění při potyčkách. Také většina z nich jevila známky ovlivnění psychotropní látkou. Mezi mechanismy napadení patřily údery pivní lahví, talířem, ale také golfovými holemi, či zranění bodného charakteru. S diagnózou opilosti či těžké opilosti musela být v našem kraji záchrannou službou ošetřena půl druhá desítka osob. Mezi nimi byli také patnáctiletý hoch a o rok starší dívka,” informoval Humpl závěrem.