KRNOV | Už pošesté mohou zájemci pomoci lidem bez domova a umožnit jim během zimních měsíců přečkat noc v teple, a to prostřednictvím takzvané nocleženky. Ta je poukazem na lůžko v některé z nocleháren Armády spásy po celé České republice, včetně té krnovské.

Foto: ilustrační – Pixabay

„Nejde však pouze o přespání. Člověk bez domova má v rámci noclehu zajištěnu i polévku s pečivem, teplý nápoj, může se osprchovat a provést osobní hygienu, je mu zajištěno základní ošetření i podpora sociálního pracovníka,“ vyjmenovává koordinátorka projektu Lenka Kořínková a dodává, že každá z nocleženek má přidělené vlastní číslo a je evidována. Dárce se tak dozví, kdy někdo právě „jeho“ poukaz využil.

Krnovská Armáda spásy je do projektu zapojena od jeho začátku v roce 2016. „Hlavní sezonou, kdy lidé bez střechy nad hlavou využívají nocleženky, je právě nastávající zimní období, nyní představují zásadní pomoc. V současné době je u nás jimi hrazen také například pobyt mladé ženy, která se ocitla zcela osamocena, bez financí a možnosti běžného bydlení. Pomoci si váží, stejně jako ostatní obdarovaní,“ říká vedoucí krnovského azylového domu pro muže Milan Boháč. „Nocleženky se prodávají ve větší míře především ve velkých městech, odkud následně také proudí potřebné množství do Krnova. Je však možné je zakoupit také přímo u nás v areálu Armády spásy, který se nachází v ulici Čsl. armády,“ dodává Milan Boháč s tím, že množství nocleženek prodaných v Krnově je zatím pouze zlomkem z počtu, který zde každoročně uplatňují.

Změnit to můžete také vy. Cena poukazu je 100 korun a koupit ho můžete i prostřednictvím webu noclezenka.cz. V loňském roce tak lidé pořídili bezmála 40 tisíc poukázek. „Pokud se peněz shromáždí víc, Armáda spásy je využívá na další podporu lidí bez domova,“ vysvětluje národní ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan František Krupa. Jako příklad uvádí nákup brýlí pro mladíka, který navštěvuje nízkoprahové centrum a jehož rodina si je nemohla dovolit, nebo úhradu družiny pro děti matek z azylového domu. „Naše kapacity nechceme omezovat ani kvůli covidu-19. Riziko umrznutí je totiž pro lidi bez domova mnohem vyšší, než fatální následky tohoto onemocnění. Navíc klienty pravidelně v různých intervalech testujeme, očkované i neočkované,“ uzavírá František Krupa.

Zdroj: MěÚ Krnov

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.