MSK | Stálé seznamy voličů ještě nejsou uzavřeny, tvoří se a doplňují, už nyní je ale zřejmé, že parlamentních voleb se bude moci v pátek a v sobotu 20. a 21. října zúčastnit téměř milion občanů Moravskoslezského kraje. Volit budou v 1306 volebních okrscích, které se otevřou v pátek ve 14 hodin.

Foto: ilustrační STA

Krajský úřad, který dohlíží na regulérní průběh voleb, nezaznamenal žádný problém s rozvozem či roznáškou volebních lístků, ani neřešil žádnou stížnost týkající se přípravy voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

„Adresy a kontakty na jednotlivé volební okrsky občané najdou od 19. října na webové stránce Moravskoslezského kraje: www.msk.cz. Vlastní průběh hlasování budou monitorovat dvě kontrolní skupiny zaměstnanců krajského úřadu,“ uvedla vedoucí odboru vnitra a krajského živnostenského úřadu Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě Věra Korčová.

O přízeň voličů se bude v Moravskoslezském kraji v parlamentních volbách ucházet téměř 800 kandidátů z 18 politických stran a 8 hnutí, jimž Krajský úřad Moravskoslezského kraje vydal rozhodnutí o registraci kandidátní listiny. Krajský úřad neodmítnul žádnou kandidátní listinu, ani nevyškrtnul žádného kandidáta.

Politické subjekty ještě mohou kandidáty z kandidátních listin odvolávat (nemohou je už ale doplňovat, popřípadě měnit jejich pořadí), a to nejpozději do 18. října do 14 hodin, tedy nejpozději 48 hodin před zahájením voleb.

Parlamentní volby v roce 2013 v Moravskoslezském kraji vyhrála ČSSD (26,38 % hlasů) před hnutím ANO (18,07 % hlasů). Na třetí pozici skončila KSČM (17,53 % hlasů). V Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR zasedli také poslanci z Moravskoslezského kraje za Úsvit přímé demokracie T. Okamury (7,78 % hlasů), KDU-ČSL (7,24 % hlasů), TOP 09 (6,16 % hlasů) a ODS (5,45 % hlasů). K volebním urnám přišlo 55,48 % oprávněných voličů. Moravskoslezský kraj v dolní komoře Parlamentu České republiky zastupovalo 22 poslanců.

Zdroj: MSK