BRUNTÁL | Muzeum v Bruntále připravilo výstavu, která potěší všechny milovníky knih i historie. Její název je Sovinecká knihovna a vernisáž proběhne již dnes ve čtvrtek 8. února v 16 hodin v malé výstavní síni na zámku Bruntál.

Foto: Muzeum v Bruntále

„V první části si návštěvníci přečtou něco o samotném tisku knih a dozví se bližší informace o tom, co to vlastně kniha je,“ říká kurátor výstavy Sovinecká knihovna Jan Zámečník. Dále pak dodává, že na knihu lze i v dnešní době nahlížet nejen jako na schránku informací, ale i fenomén či kultovní objekt. Dříve byly knihy bezpochyby chápany jako symbol bohatství nebo moci. „V další části výstavy představíme slíbenou sovineckou knihovnu, která nám poodhalí nejrůznější tajemství o tom, jací byli její majitelé,“ komentuje Jan Zámečník. Tento bohatý soubor knih pak také umožňuje nahlédnout do historie Muzea v Bruntále.

 

„Sovinecká knihovna je tvořena knihami, které byly dříve umístěny na zámku v Bruntále, ale později je nechal Evžen Habsburský převézt na hrad Sovinec, aby měl na zámku dostatek místa pro své vlastní knihy,“ doplňuje Jan Zámečník. Z knih se tak dozvíme i o tom, čemu se dříve věnovali představitelé řádu německých rytířů a co konkrétně je zajímalo. „Z knihovny můžeme docela jasně říci, že zástupci řádu byli spíše manažery než duchovními,“ dodává kurátor výstavy.

 

Na vernisáž dorazí i zástupci z jesenického a šumperského muzea, kteří zde s kolegy z bruntálského muzea společně pokřtí a představí zcela novou publikaci Záhadné předměty jesenických sbírek. V ní se lze dočíst o předmětech ze sbírek těchto muzeí, s nimiž se pojí nějaká pověst či záhada. Za Muzeum v Bruntále do ní svými hesly přispíval historik Igor Hornišer.

Zdroj: Muzeum v Bruntále