OSOBLAŽSKO | 14. prosince letošního roku tomu bude přesně 120 let, kdy vyjel první vlak na úzkokolejku z Třemešné do Osoblahy. Ano, první vlak vyjel 14.prosince 1898 zcela neslavnostně v 3:50 ráno. Ten druhý vlak už byl slavnostní a do tehdejšího městečka Hotzenplotz přijel v 11:30.

Foto: Zdeňka Spurná

Chceme s Vámi toto krásné výročí oslavit ve velkém. A protože v prosinci už bude nejspíš zima, budeme slavit s malým předstihem už v září. A máte se na co těšit…

Oslavy proběhnou v pátek 28. září a v sobotu 29. září

I přesto, že se na programu stále pracuje, nabízíme zde rámcový přehled, na co se můžete těšit. Časy u vlaků níže jsou pouze orientační. Přesné jízdní řády parních vlaků budou známy na začátku září.

Program v pátek 28. září

První den oslav nabídne 4 parní vlaky na „velké“ dráze z Krnova do Třemešné a 5 parních vlaků na Osoblažce.

Slavnostní zahájení oslav proběhne na Nádraží Třemešná od 9:30 – 10 hodin. Slavnostní parní vlak vyjede z Třemešné v 10:10 do Osoblahy přijede v 11:50 –  krátký slavnostní program při zastávkách v Liptani, Dívčím Hradě, Slezských Rudolticích a Bohušově. Slavnostní uvítání parního vlaku v Osoblaze, následuje zábavný program

Parní vlak Osoblaha (12:55) – Slezské Rudoltice (13:40) – Třemešná (14:25)

Nádraží Slezské Rudoltice 

Slavnostní otevření nově opravené nádražní budovy, po té bude následovat hudební představení. Občerstvit se můžete přímo na nádraží a také si zakoupit upomínkové předměty. Pro děti jsou připravené soutěže a hry. Nebude chybět ani výstava historické zemědělské techniky.

Parní vlaky na Osoblažské úzkokolejce budou doprovázeny historickými autobusy.

Program v sobotu 29. září

Druhý den oslav nabídne celkem 4 parní vlaky na Osoblažce, po poledni zpestřené atraktivním křižováním parních vlaků ve Slezských Rudolticích s nově opravenou nádražní budovou. Prodej upomínkových předmětů zajištěn ve vlacích i na nádražích v Třemešné a Osoblaze

Po oba dny platí v parních vlacích na Osoblažce standardní tarif Slezských zemských drah zveřejněný v sekci Ceník. Z technických a organizačních důvodů nebude na tyto dny možná rezervace míst do žádného z vlaků SZD.

Časy u všech výše zmíněných vlaků jsou pouze orientační a mohou se mírně změnit.Přesné jízdní řády parních vlaků budou známy na začátku září.

Zdroj: Osoblažská úzkokolejka