ČR | Světová sociální přiznala únik 12. října. K činu došlo v září. Hackeři se dostali ke jménům, e-mailovým adresám a telefonním číslům 15 milionů lidí a z účtů dalších 14 milionů získali ještě citlivější informace, jako jsou jazyk, rodinný stav, náboženství, místo narození, současné bydliště, datum narození, vzdělání, zaměstnání, sledované stránky, ale i posledních deset ohlášených poloh. Jedná se o nepřijatelný a zvláště nebezpečný únik dat, která mohou být zneužita k vážným podvodům včetně phishingu.

Foto: ilustrační Pixabay

Zda byl zasažen i váš profil, zjistíte jednoduše. Přihlaste se na svůj účet a navštivte oficiální facebookovou stránku, věnovanou zmíněnému úniku www.facebook.com/help/securitynotice?ref=sec. Informaci najdete na bleděmodrém pozadí v její spodní části. V lepším případě si tam s úlevou přečtete následující sdělení: „Na základě toho, co jsme dosud zjistili, se tato bezpečnostní událost netýká vašeho Facebook účtu. Pokud zjistíme, že se událost týká dalších Facebook účtů, zresetujeme jejich přístupové tokeny a zašleme jim upozornění.“ V opačném případě najdete na stejném místě informaci, ke kterým z vašich dat se zloději dostali a ke kterým ne.

Facebook by měl v příštích týdnech sám oslovit majitele zasažených účtů a informovat je podrobněji. Jste-li mezi nimi, buďte zvláště ostražití vůči všem e-mailům a vůči zprávám, které dostáváte na Messengeru, WhatsApp a jako SMS do telefonu. Může se jednat o phishing, i když se vám odesilatel bude zdát známý. Buďte ostražití a neotevírejte lehkovážně přílohy nebo odkazy.