MSK | Zdravotnická záchranná služba vyjížděla během první poloviny července k mnoha pacientům, které pobodal hmyz, nejčastěji vosy, a následně se u nich rozvinula alergická reakce. Těchto událostí zaznamenali záchranáři dvaapadesát. Zasahovali u nich napříč okresy na mnoha místech Moravskoslezského kraje.

Foto: ZZS MSK

„Pacienti byli pobodáni při nejrůznějších činnostech – během práce na zahradě, v lese, při jízdě na kole, jídle nebo pití, při koupání, či jen odpočinku. Žihadla směřovala kromě jiných částí těla také do tváře, oka, krku, či jazyka,” sdělil Lukáš Humpl, tiskový mluvčí ZZS MSK.

Většina postižených se nalézala ve středně závažném, desítka však ve vážném stavu a jeden dokonce v přímém ohrožení života. Několik postižených přitom obdrželo více žihadel, nejvíce okolo dvaceti. Část pacientů mohla být po rychlém zásahu záchranářů ponechána v domácím ošetřování, většinu však posádky transportovaly do zdravotnických zařízení.

„Pokud jsou příznaky po bodnutí hmyzem pouze lokální a nejedná se o mnohonásobnou expozici (např. při napadení rojem), není nutno volat záchrannou službu. Adekvátní pomocí je odstranění žihadla, chlazení postižené oblasti a případně podání běžného antihistaminika z domácí lékárny (Dithiaden, Zyrtec…). Nebezpečné jsou lokalizace na těle, jako jsou obličej, jazyk, či krk, kde může vlivem otoku dojít k zúžení dýchacích cest,” uvedl dále Humpl.

Jestliže dochází k rozvoji závažných příznaků – dechové tísni, poruchám vědomí a prudké systémové reakci organismu (anafylaktickému šoku), je neodkladné přivolání odborné pomoci naopak nutné. Pacienti se známým těžkým průběhem alergické reakce bývají vybaveni tzv. protišokovým balíčkem, obsahujícím lék Epipen či jiný přípravek v laické injekční stříkačce – tzv. autoinjektoru, nebo léky v tabletách, čípcích a jsou včetně nejbližších rodinných příslušníků proškoleni o způsobu aplikace, “řekl závěrem mluvčí.

Foto: ZZS MSK