MSK | Od ledna letošního roku mohou návštěvníci hor potkávat policisty speciální pořádkové jednotky, kteří preventivně monitorují situaci ve ski areálech. Konkrétně v Beskydech (Bílá, Gruň, Pustevny, Severka, Mosty u Jablunkova) a v Jeseníkách (Ovčárna), a to v rámci policejní akce Bezpečně na horách.

Foto: Policie ČR

Policejní hlídky na lyžích dohlíží nejen na chování lyžařů a snowboardistů na sjezdovkách, ale také působí preventivně. V případě potřeby asistují Horské službě ČR, s kterou mají navázanou kvalitní spolupráci. Vzhledem k tomu, že tito policisté mají i zdravotnický výcvik, poskytují často lidem zraněným na svazích první pomoc, případně jsou schopni osobu transportovat na čtyřkolce.  Ve volném terénu pomáhají policisté pracovníkům horské služby při pátrání po pohřešovaných osobách, poskytují součinnost pracovníkům správy chráněné krajinné oblasti při kontrolách skialpinistů, kteří nerespektují, zejména v oblasti Pradědu – Velkého kotle vyznačené trasy a vstupujících na místa, kde je pohyb zakázán a tím ohrožují svůj život i životy ostatních. 

 

Za těch pár dní letošního roku za sebou již mají také několik dobrých skutků. V jednom případě pomohli mladé ženě na hřebeni Radhoště nalézt vytracený mobilní telefon a ve druhém případě asistovali při vytyčení perimetru pro přistání vrtulníku, který byl přivolán k ženě s epileptickým záchvatem.

 

Jak jistě většina ví, v období od 13. ledna do 4. února 2024 budou na Pustevnách opět vystaveny ledové sochy, což znamená zvýšenou návštěvnost turistů v této oblasti. I na to jsou policisté připraveni a budou zde dohlížet na dodržování bezpečného a ohleduplného chování. 

 

Policejní lyžařské hlídky tak jsou v daných oblastech nápomocny jak lyžařům či snowboardistům, tak také návštěvníkům, kteří se do hor vydali za krásou přírody. 

Zdroj: Policie ČR

Foto: Policie ČR

Foto: Policie ČR

Foto: Policie ČR