KRNOV |  Pokud jste dosud bublinkové fólie po vybalení zásilky využívali jen k „lupání“ pro ukrácení dlouhé chvíle a následně je odnesli do kontejneru určených pro plast, pak vězte, že mohou být využity užitečněji, a to ke svému původnímu účelu. Takzvané výplňové materiály je totiž možné vrátit přímo do firem, které je obratem opět použijí.

Foto: Pixabay

Nově takto můžete vrátit výplně do oběhu v mateřských školách v Hlubčické a Mikulášské ulici i na radnici, kde byly za tímto účelem umístěny speciální popelnice. „Město s touto nabídkou oslovil spolek Planeta našim dětem, který se v současnosti ve více než ve dvaceti městech a obcích podílí na sběru čistého výplňového materiálu. Ten potom zprostředkovává e-shopům,“popisuje Pavla Hájková z oddělení komunálních služeb s tím, že do popelnic je možné ukládat bublinkové a papírové výplně, mirelonová esíčka či chlopňové krabice.

Obchody využívají materiály opět k obalování zboží nebo k vycpávání krabic. Aby však tento způsob recyklace byl z ekologického hlediska co nejefektivnější, spolek oslovuje převážně firmy z okolí.„Aktuálně máme odběr domluven se sociální firmou Chrpa, jež sídlí naproti radnice, a které jsme už dříve využití předávali kartonové krabice,“ doplňuje Pavla Hájková.

Více se o projektu zájemci dozví na stránkách, kde jeho autorka Barbora Janková vysvětluje: „Dostala jsem tento nápad, když jsem vybalovala nákupy z internetových obchodů. Měla jsem v té době 2,5 letého syna a šestiměsíční dcerku. Abych ušetřila čas, objednávala jsem běžné nákupy z e-shopů. V tu chvíli jsem si uvědomila, kolik čistého odpadu jsem vyprodukovala. Celá naše rodina třídí, ale najednou mi to přišlo málo. Oslovila jsem naši obec, zda by bylo možné skladovat čisté výplňové materiály a nabízet je zpět lidem, kteří něco potřebují poslat. Starostka mě podpořila a nasměrovala na firmy, které výplně využívají.“

Zdroj: MěÚ Krnov

top