BRUNTÁL | V bruntálském muzeu měli tento týden opravdu rušno. Obvykle tichými chodbami se nesl smích a halas, který měli na svědomí táborníci. Muzeum v Bruntále letos poprvé zorganizovalo příměstský tábor s názvem Malý muzejník.

Foto: MěÚ Bruntál

Patnáct dětí ve věku od 7 do 12 let do bruntálského muzea docházelo každé ráno už kolem půl osmé. Vítala je místní pedagožka volného času Jana Lesáková a až do odpoledne je prováděla programem, který pracovníci muzea připravili.

Děti si prohlédly sbírky, které má možnost vidět i běžný návštěvník muzea, zavítaly ale i tam, kam se nikdo kromě pracovníků muzea nepodívá. Dokonce navštívily sklepy bruntálského zámku a vyrazily na výlet do Karlovic.

K nejdobrodružnějším částem tábora patřil archeologický průzkum s historikem a odborníkem na archeologii Igorem Hornišerem. Děti zažívaly pocity skutečných hledačů pokladů, když u zámecké zdi motyčkami a lopatkami ze země dolovaly keramické střepy. Některé našly skleněné kousky a dokonce i úlomky kostí.

Pod dohledem Igora Hornišera si pak táborníci vyzkoušeli práci konzervátorů. Poté, co svůj nález dobře umyli – zakonzervovali, museli jej identifikovat a připravit k uložení do depozitáře. Ukázalo se ale, že vyplnit takzvanou konzervační kartu, kterou musí každý muzejní předmět mít, není vůbec jednoduchá věc. Naštěstí s pomocí Jany Lesákové a Igora Hornišera děti karty správně vyplnily a své nálezy správně popsaly, aby si je mohly uložit mezi své domácí sbírky.

Příměstský tábor s názvem Malý muzejník organizuje Muzeum v Bruntále letos poprvé. První turnus probíhal v týdnu od 10. do 14. července a další je v plánu na konci prázdnin. Děti se dozvěděly zajímavé informace ze života v muzeu a vyzkoušely si, co obnáší práce archeologa, přírodovědce nebo konzervátora.