ČR | O letních prázdninách bylo na českých silnicích usmrceno 121 lidí, dalších 479 bylo těžce zraněno a 5 018 utrpělo lehké zranění. Policisté zaznamenali během července a srpna celkem 17 437 dopravních nehod. Meziročně bylo evidováno o 20 usmrcených více (+ 19,8 %), o 25 těžce zraněných méně (- 5,0 %) a o 16 lehce zraněných méně (- 0,3 %). Aktuální bilance prázdninového období vyplývá z předběžných policejních statistik. Konečný účet dopravních nehod na našich silnicích bude ještě upřesněn v příštích týdnech.

Foto: ZZS MSK

Loni bylo o letních prázdninách usmrceno historicky nejméně osob. Z předběžných statistik lze dovodit, že letošní nehody měly fatálnější následky. Zatímco počet úmrtí vzrostl, počet těžce a lehce zraněných se v porovnání s loňskem snížil. Statistika rovněž ukazuje, že letošní prázdniny měly obdobný počet obětí jako v roce 2016. Za prvních osm měsíců roku bylo v důsledku dopravních nehod v ČR usmrceno 353 osob, o 29 více než vloni (tj. + 9,0 %). Historicky se jedná o 3 nejnižší počet usmrcených, kdy vloni bylo usmrceno 324 osob (nejméně), předloni pak 343 osob.

V srpnu bylo usmrceno 66 lidí, o 10 více než vloni (tj. + 17,9 %)Nejtragičtějším dnem uplynulých prázdnin byla sobota 11. srpna, kdy podle předběžných údajů bylo usmrceno 7 osob (3 v Jihočeském kraji, 2 v Jihomoravském a po 1 v Karlovarském a v Olomouckém kraji), dalších 6 osob pak bylo usmrceno následující sobotu 18. srpna, 5 osob v pondělí 16. července. Jen v devíti dnech (pozn. z 62) si nehody nevyžádaly žádnou oběť.

„Bilance letošních prázdnin potvrzuje, že nejvíce ohroženi jsou nejzranitelnější účastníci silničního provozu – chodci, děti, cyklisté a motocyklisté. Nepříznivou roli sehrálo také velmi horké počasí. Zvýšená únava vede ke ztrátě pozornosti. Příčinou řady letních nehod bylo právě nevěnování se řízení nebo přejetí do protisměru z důvodu ztráty pozornosti,“ říká vedoucí oddělení BESIP Tomáš Neřold.

Návrat dětí do školy vyžaduje zvýšenou opatrnost a ohleduplnost řidičů

Prázdniny jsou z pohledu dopravních nehod dlouhodobě nejrizikovějším obdobím roku. Pro řidiče i školáky je náročným obdobím rovněž zářijový návrat dětí do školy. Děti jsou často ještě nekoncentrované, a proto by jim rodiče i učitelé měli připomenout základní pravidla bezpečného pohybu v silničním provozu. U menších školáků doporučujeme, aby s nimi rodiče prošli celou trasu do školy, ukázali jim bezpečná místa pro přecházení, vyzkoušeli si společně správný způsob rozhlédnutí (vlevo, vpravo, vlevo) a upozornili děti na největší rizika (přebíhání silnice ze zaparkované řady aut, přebíhání silnice za spolužáky, ve větších městech přednost tramvaje ne přechodu apod.)

Nakonec se nechte dítětem vést, abyste si ověřili, že se po komunikaci pohybuje správně. Prvňáčci by si měli nanečisto několikrát vyzkoušet nejbezpečnější trasu, jak se do školy dostat. Řidiči si znovu musejí zvyknout na zvýšený pohyb dětí v okolí škol a měli by předvídat nečekané chování dětí v těchto místech. Rodiče, kteří vozí děti do školy by neměli ani na krátké vzdálenosti podceňovat správné poutání do sedaček a bezpečné vystupování z auta – tak, aby dítě vystupovalo k chodníku, nikoliv do vozovky.

Zdroj: Ministerstvo dopravy