VRBNO POD PRADĚDEM, HEŘMANOVICE, DRAKOV (FOTO) | Letošní Lesní slavnost Lapků z Drakova v Biskupských lesích si připomenula své patnácté výročí.

Když před patnácti lety Spolek Přátelé Vrbenska chtěl zachránit historickou Lorenzovu huť, vznikla dnes už velkolepá událost Lesní slavnost Lapků z Drakova v Biskupských lesích. Letošní akce se uskutečnila v sobotu 20. a v neděli 21. července 2019. Pro rodiny s dětmi si pořadatelé opět připravili tradiční razítkovací hru, kde putovaly s vandrovní knížkou po území Lapků z Drakova a hledaly jejich zlatý poklad. V neděli pak proběhl Drakovský plaváček, kde na nejlepší dítě čekala zlatá cihla a na dospělého soudek piva.

Během akce na podiu vystoupily hudební kapely Řebřiňák, 2G Band Miroslava Schuberta, Letokruhy Přerov, Šlismekolem, Karlováci, Modulor a Myslivečtí trubači z Rabštejna. O průvodní slovo se postaral moderátor ze Studia STA Radek Vráblík.

Umění předvedl i řezbář Jiří Halouzka

Své umění předvedli řezbář Jiří Halouzka a jeho dva synové – Erik a René, kteří v letošním roce dokázali společnými silami vyřezat z jednoho kusu lipového dřeva sovu o výšce 138 centimetrů. Na hrubé vyřezání tvaru sochy byly použity výhradně motorové pily. Rekordní výtvor vznikl 8. června 2019 na 29. ročníku multižánrového festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Velkolepou lesní slavnost zpestřil také se svou westernovou show s dlouhými honáckými biči mistr světa, Evropy a ČR Láďa Šín. Rytířské umění představily spolky ARMA FERRE, AGRIPA, ARCUS, BURMISTŘI a nechyběla ani katovna ORDÁL. Technická skupina Vysoké školy Baňské v Ostravě v replice středověké dřevouhelné huti předváděla ukázku tavby železa.

Slavnost navštěvují lidé z celé ČR

Letošní jubilejní patnáctý ročník Lesní slavnosti Lapků z Drakova pořádal Spolek Přátelé Vrbenska ve spolupráci s Biskupskými lesy. Každoročně akci podporuje Moravskoslezský kraj, město Vrbno pod Pradědem a obec Heřmanovice. Záštitu nad slavností poskytl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška a senátor Parlamentu ČR Ladislav Václavec. Ti se osobně akce zúčastnili společně s moravskoslezskou zastupitelkou Květou Kubíčkovou, starostou Vrbna pod Pradědem Petrem Kopíncem, senátorem Peterem Kolibou a poslancem Michalem Ratiborským.

„Akce jsem se zúčastnil již po několikáté a je opravdu výborná. Je za ní vidět obrovský kus práce nadšenců, kteří jí obětují spoustu volného času. Přestože z hlediska návštěvnosti se jedná o poměrně velkou akci, pořád se daří udržet původní myšlenku a nespadnout do komerce. Tímto bych chtěl organizátorům poděkovat a popřát jim sílu do dalších let,“ komentoval lesní slavnost poslanec Parlamentu ČR Michal Ratiborský.

Na lesní slavnost dnes přijíždějí návštěvníci a rodiny s dětmi z celé České republiky. O své osobní účasti a záštitě nad významnou událostí se na facebookové stránce zmínil i senátor Parlamentu ČR Ladislav Václavec. „Do našich hor opět zavítaly tisíce lidí. Je mi velkou ctí, že jsem nad touto akcí opětovně mohl držet záštitu. Děkuji všem dobrovolníkům, účinkujícím a organizátorům ze Spolku Přátelé Vrbenska za to, že do organizace této události dávají tolik energie, nadšení a lásky,“ pochvaloval si významnou akci v regionu senátor Ladislav Václavec.