KRNOV | U příležitosti “Červené středy”, dne připomínky obětí všech, kdo jsou, či byli pronásledováni pro své vyznání, se v Krnovské synagoze uskuteční vernisáž fotografií Štěpána Bartoše, s názvem “Neviditelné synagogy”. Umělecké fotografie jsou doplněny o kontury zaniklých synagog Moravskoslezského kraje. Výstava potrvá do 28.února 2023. Vernisáž proběhne 23.listopadu 2022 v 17 hodin.

Foto: Plakát

 

Synagogu v Krnově se podařilo zachránit. Radní tehdy schválili návrh stavitele Franze Irblicha na rychlou přestavbu synagogy na tržnici. Nechali pak zničit obřadní síň na židovském hřbitově a její fotografie vydávali za důkaz vypálení.

Na fotografiích uvidíte místa, kde synagogy stávaly. Většina jich zmizela. Někdy je zjevné, že na snímku „něco chybí“ – zmizela jenom synagoga a ostatní slohově podobná zástavba zůstala. Toto se týká zejména důsledků křišťálové noci v Sudetech.

Celá další období – Protektorát Čechy a Morava, poválečná epocha 1945-1948 a dlouhé období komunistické totality až do roku 1989 díla zkázy dokonala. Synagogy bez svých většinou zavražděných návštěvníků chátraly, byly různě přestavovány a znehodnocovány.