ČR | Evropský parlament schválil konec každoročních časových změn v EU od roku 2021. Podle italské organizace Altroconsumo má změna času smysl na jihu, ale ne na severu Evropy.

Foto: Pixabay

V roce 2021 se naposledy posunou ručičky hodin mezi zimním a letním časem či. Podle rozhodnutí EP si každý členský stát sám určí, zda tak učiní na jaře, a pak si natrvalo ponechá letní čas, nebo až na podzim, takže v něm bude dále platit čas zimní. K často citovaným důvodům ukončení změn času patří argumentace o škodlivosti vůči lidskému zdraví. Podle všeho však neexistují dostatečně relevantní vědecké studie, které by to potvrzovaly.

Důvodem zavedení časové změny (která u nás platí nepřetržitě od roku 1979) je úspora elektrické energie. V teplejší a světlejší polovině roku se ráno rozednívá dostatečně brzy na to, aby se posunutí času o jednu hodinu večer nemuselo brzy svítit. Lidé tak mohou lépe využít přirozené sluneční světlo. Takzvaný letní čas je však sekundární, odvozený posunem oproti astronomickému, kterým se v současnosti řídíme v chladnější části roku. Podle italské Národní agentury pro nové technologie, energetiku a udržitelnost hospodářského rozvoje ENEA přináší systém dvojího času úspory ve výši 0,2 % celkové spotřeby energie, což se samozřejmě promítá i do nižších účtů za elektřinu.

Z letního času více těží země na jihu Evropy, zatímco na severu unie jsou letní dny díky blízkosti k severnímu pólu tak dlouhé, že slunce vychází před čtvrtou hodinou ranní, zapadá před půlnocí a je jedno, zda jsou ručičky hodin o hodinu posunuté či ne.

Zatím nevíme, pro kterou variantu se jednotlivé státy rozhodnou. Teoreticky se však může stát, že za dva roky budeme při cestování po Evropské unii posouvat hodinové ručičky jinak a častěji než dnes.

Zdroj: dTest