MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ | Stejně jako v uplynulých letech jsme shromáždili perličky z policejních spisů. Letos jsme přidali kuriózní události, o kterých jsme informovali v průběhu roku na Ostravsku, Opavsku a Bruntálsku. Naše „perličky“ patří již k tradičním tiskovým zprávám v závěru roku a přiznáváme tak smysl pro humor i profesi policistů řadu letu (byť celý rok informujeme o převážně negativních skutečnostech). Policisté moravskoslezského oddělení tisku a prevence vám přejí pro rok 2018 i smysl pro humor…

Foto: Policie ČR

Perly a perličky ze spisů…

Když ho to baví

Z výslechu: Co se týká krádeže zboží, uvádím, že je možné, že jsem v prodejně toho dne byl, ale určitě jsem neukradl mandle a sušené švestky. Kradu jen zboží,  o kterém vím, že ho prodám. Kradu téměř denně a kradu všude po severní Moravě. Kradu, abych věci následně prodal, a peníze prohýřím. A taky kradu proto, že mě to baví…

Když si řidič není zcela jist

Z výslechu: Já jsem zastavil a z vozidla vystoupil. Policistům jsem uvedl, že nemám řidičský průkaz a dále jsem se rovnou přiznal, že jsem před jízdou pil, jelikož mi bylo jasné, že to na mě půjde poznat. Hlídka se mnou provedla zkoušku, která byla pozitivní a to asi 2,76 promile. Jestli si toto pamatuji přesně, si nejsem zcela jist.   Od policistů jsem se též dozvěděl, že vozidlo nemá technickou prohlídku, o tom jsem před usednutím za volant nevěděl. Vozidlo jsem si před jízdou nijak neprohlížel a vůbec by mě nenapadlo, že nemá platnou technickou. Víc k věci asi uvést nemůžu, svého jednání lituji a netuším, proč jsem za volant dnes usedl….

Když se účastní oslavy

Ze záznamu: Dechovou zkoušku odmítl, neboť měl oslavu, a tak měl obavu z dechové zkoušky…

Když dva řídí stejný vůz

Z výslechu: Nechtěli jsme čekat na taxíka a dávat za něj peníze, když je to jen kousek, necelý jeden kilometr. Řídil jsem já, protože jsem se necítil být opilý. Leč kamarád nedbal a po poučení vůz stejně užil, načež byl zastaven jinou hlídkou…(doplňuji, že šlo o případ, kdy v průběhu několika desítek minut zastavili policisté stejný vůz, přičemž za volantem seděl jiný řidič. Dechová zkouška prvního vykázala hodnotu zhruba 1,4 promile alkoholu, druhý dechovou zkoušku odmítl…).

Na drogovém scestí

Z výslechu: V Ostravě jsem potkal své staré známé, které nebudu jmenovat, a tito mě zase svedli na scestí drogové závislosti, kdy příležitostně užívám pervitin.

Z lásky

Z výslechu: Moje manželka mne v prosinci požádala o ruku a já jsem s tím souhlasil, a to z lásky.

Hádanka

Z výslechu: K dalšímu dotazu policisty, co jsem myslel tím, když se mě žena zeptala, co tady dělám, a já jí odpověděl „ať zkusí hádat“, uvádím, že mi to prostě přišlo jako …otázka. Já v tu chvíli skoro visel, kdy jsem nohama nahmatával zídku, tak jsem byl naštvaný, proto jsem takto odpověděl. I když vím, že by se na to zeptal asi každý.

(Doplňuji, že muž se měl v noci pohybovat přes balkony domů, přičemž byl vyrušen oznamovatelkou. Na dotaz, co tam dělá, uvedl, „co asi? Můžeš hádat třikrát.“ Následně se dal na útěk, dostižen hlídkou…).

Když vlasy má na hlavě

Ze záznamu (k popisu neznámého pachatele): Přes parkoviště prochází muž, na hlavě dlouhé hnědé vlasy pod ramena, oděn do modré bundy…

Z komunikačního systému:

Oznamovatelka: Výskyt podezřelého muže. U budovy sedí nepřetržitě na lavičce muž již od 10.00 hodin. Neutekl odněkud?

Informace z místa: Muž sedí na místě již od 05.00 hodin. Jako důvod svého počínání uvedl, že vzplál vášnivým citem k neznámé ženě, kterou poznal v zahraničí a ví, že bydlí v domě, před ním čeká. Nemá však dosti kuráže, aby do domu vstoupil, a proto čeká venku na příležitost ji oslovit. Čekání ukončí a půjde domů…

Oznamovatelka (sděluje mimo jiné, že je zdravotní sestra): V místě XY se nachází asi mrtvý muž, má již posmrtné skvrny…

Na místo výjezd…

Oznamovatelka po několika minutách: Muž žije, zvedl se a odchází…

Oznamovatel: kopal výkop u domu, nalezl náboje asi do samopalu?

Informace z místa: V předmětném místě neupřesněný počet nábojů, část je zkorodovaná a část zrezivělá…

Nezvyklé předměty zájmu pachatelů…

V průběhu roku Vás policisté moravskoslezského oddělení tisku a prevence informují o prověřovaných událostech. Mezi nezvyklé předměty zájmu pachatelů v letošním roce patřily například tyto odcizené věci – 23 kusů kavkazských jedlí o délce 1 – 1,5 metru, krmelec, pojízdný včelín s dvaceti nástavci a medometem, rovnátka, králíci, medníky, včelstva a 88 kusů rámečků s voskem a asi 220 kg medu, tele, nákupní vozík ve tvaru dětského autíčka, rozličné hudební nástroje…Za všechny kuriózní krádeže aspoň jedna detailněji:

Odcizení králíci měli skončit na talíři

Opavští policisté objasnili během několika málo hodin po činu krádež zvířat. Zajistili i zvířata, která měla skončit na talíři, a vrátili je majiteli.

Podezřelému muži ve věku 19 let policisté sdělili dne 26. 10. 2017 podezření z přečinu krádeže. Je mu kladeno za vinu, že v době od 24. do 25. 10. 2017 vnikl na pozemek objektu, kde rozbil výplň skleníku. Vnikl dovnitř a odcizil z kotců sedm králíků, klec a plastovou přepravku v celkové škodě 2 500 korun. Muž se k trestné činnosti doznal.  Policistům ještě podezřelý sdělil, že zvířata měl v úmyslu sníst. Dále také uvedl, že želvy, které v zoo byly, brát nechtěl, protože mají krunýř, a v jedné z přepravek chtěl vzít nějaké zvíře, které ho však kouslo a uteklo – jednalo se o fretku.  Podezřelému nyní hrozí trest odnětí svobody do výše dvou let.

Netypické havárie…

Za řídítky alkohol…

V sobotu 14. 10. 2017 v Krnově na ulici Opavská jel 48letý muž na jízdním kole pod vlivem alkoholu a nezvládl řízení. Narazil do kovové konstrukce mostu, upadl a zůstal ležet na zemi. Svědkyně přivolala lékaře a krnovské policisty, kteří muži naměřili v dechu přes 3,5 promile alkoholu. Zdravotníci převezli lehce zraněného cyklistu do nemocnice k ošetření. Způsobená škoda činí sto korun, a to na konstrukci mostu.

Opavští policisté prověřovali okolnosti havárie cyklisty, ke které došlo v závěru července na Opavsku. Sedmatřicetiletý cyklista se měl vyhýbat zaparkovanému vozidlu, nezvládl však řízení jízdního kola, načež upadl na komunikaci. Při jízdě měl ovšem cyklista na zádech batoh, ve kterém vezl sekeru. Při pádu se o nástroj poranil. Orientační dechová zkouška cyklisty vykázala hodnotu přesahující 3 promile alkoholu…

Koho lze potkat na silnici???

V pátek 13. 10. 2017 mezi obcí Jiříkov a Stránské řídil 61letý muž vozidlo Volkswagen a z levého silničního příkopu mu vběhlo do jízdní dráhy tele. Došlo ke střetu a zvíře odběhlo. Ke zranění osob nedošlo. Způsobená škoda činí 30 tisíc korun.

Ve stejný den v 19:15 hodin mezi obcí Tvrdkov a hranicí okresu jela 40letá žena s vozidlem Fiat, když jí bezprostředně před auto skočila srna. Řidička okamžitě začala brzdit, ale střetu se jí nepodařilo zabránit. Zvíře z místa uteklo. Ke zranění osob nedošlo. Způsobená škoda činí 10 tisíc korun.

Mezi Krnovem a Záborem v sobotu 14. 10. 2017 v 18:15 hodin jel na motocyklu Suzuki 43letý muž, když mu do jízdní dráhy vběhl pes. Řidič nestačil pro krátkou vzdálenost zabrzdit a došlo ke střetu. Pes na místě uhynul. Motocyklista upadl na komunikaci, zlomil si obě klíční kosti a byl převezen do nemocnice. Na motocyklu vznikla škoda ve výši 120 tisíc korun.

K dalšímu střetu se psem došlo také v neděli 15. 10. 2017 a to v 16:30 hodin v Janovicích u Rýmařova na ulici Opavská. Na motocyklu Honda jel 59letý muž, když mu vběhl do cesty pes. Po střetu motorkář upadl se strojem na vozovku a lehce se zranil. Zvíře po nárazu odběhlo.  Způsobená škoda činí 30 tisíc korun.

Na další oznámení o nehodě se zvěří vyjížděli policisté v neděli 15. 10. 2017 mezi obcí Slezské Pavlovice a Hlinka. S vozidlem Škoda jel 25letý muž, když mu mělo vběhnout z levé silniční příkopy do cesty divoké prase. Došlo ke střetu a zvíře odběhlo. Ke zranění osob nedošlo. Způsobená škoda na vozidle činí 70 tisíc korun. Dechová zkouška u řidiče byla s pozitivním výsledkem.

Nezvyklé události, oznámení a další…

Když chvilka je romantická

Ze svodky – na tísňovou linku oznámeno, že na vrcholu věže ve výšce asi 40 metrů se pohybují dvě neznámé osoby. Tyto následně sestoupily. Muž i žena shodně uvedli, že chtěli mít romantický výhled na město, bez jiných úmyslů…

Na „keškách“…

Ze svodky – nález podezřelého předmětu, připevněného na plotě izolační páskou. Vyžádán výjezd pyrotechnika, načež konstatováno, že jde o předmět tzv. geocachingu.

Znovu připomeneme letos již zveřejněné kauzy v širokém spektru, které jsou tak trochu „jiné.“ Někteří z Vás si jistě vzpomínají na případ, kdy houbař zprvu hledal v lese houby, posléze zbraň, kterou ztratil. K odhalení jedné z varen pervitinu přispělo kuře a spánek. Ke zjištění podezřelého ze zvlášť závažného zločinu loupeže také ztracená bota, jako ve známé české pohádce…

Zdroj: Policie ČR