MSK | Kvůli vládnímu nařízení a zvyšování cen pohonných hmot v souvislosti s válkou na Ukrajině se změní ceny u jednotlivého i dlouhodobého časového jízdného v příměstských autobusech Moravskoslezského kraje. Změna ceníku Tarifu ODIS začne platit od 1. dubna 2022. Cestující budou muset počítat s nižšími slevami a s tím, že si za jízdenku připlatí.

Foto: STA Bruntálsko

Na základě nařízení ministerstva financi musejí dopravci snížit slevy pro děti a mládež od 6 do 18 let, dospělé studenty do 26 let a také pro seniory starší 65 let. Místo 75procentní slevy dostanou tito cestující slevu poloviční. Rozsah poskytování slev se nezmění.

Cenu jízdného za jeden kilometr se v příměstských autobusech dařilo Moravskoslezskému kraji do loňského roku držet na stejné úrovni přes deset let. „Koronavirus, rostoucí inflace, válka na Ukrajině a s ní rostoucí ceny pohonných hmot – kvůli tomu to už dál není možné,“ vysvětlil náměstek hejtmana Radek Podstawka.

Pro příměstské oblasti Moravskoslezského kraje (tarifní oblast Region) se cena jednotlivého jízdného za kilometr od 1. dubna zvýší o desetník – z koruny čtyřicet na korunu padesát. U dlouhodobého časového jízdného bude cena vyšší o 5 procent. Změny se týkají také jízdného pro zóny 2 (Ostrava XXL), 150 (Orlová XL), 300 (Opava bez MHD), 301 (Opava XL), síťovek a tzv. seniorpasů pro seniory starší 70 let.

V tarifních zónách 40 (Havířov), 50 (Frýdek-Místek) a 70 (Nový Jičín) se rovněž sníží slevy pro děti a mládež od 6 do 18 let, pro studenty 18 až 26 let a pro seniory starší 65 let, a to ze 75 na 50 procent.

Nově už nebude omezen počet dětí do 6 let přepravovaných zdarma v doprovodu osoby starší 10 let.

Zdroj: MSK