MSK | V neděli 15. ledna 2023 se potvrdila výstraha vydaná Českým hydrometeorologickým ústavem – ten varoval před silným větrem na území Moravskoslezského kraje.

Foto: HZS MSK

Už půl hodiny po půlnoci vyjeli hasiči k prvnímu zásahu zapříčiněnému právě větrem, podobných zásahů bylo do 19:00 na devět desítek.

„V drtivé většině případů se jednalo o odstraňování padlých či poškozených stromů, obvykle na pozemních komunikacích popřípadě na místech, kde byli ohroženi lidé či majetek. Několikrát jednotky zajišťovaly poškozené střechy,” informoval Jakub Kozák, tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje.

Hasiči v mnoha případech spolupracovali se správci elektrické rozvodné soustavy, stromy totiž často končily na drátech elektrického vedení. Využívali rovněž výškovou techniku.

„V souvislosti se zásahy hasičů neevidujeme žádnou výrazně vysokou škodu ani zranění. Vítr nejsilněji zasáhl okres Frýdek-Místek – na jeho území řešily profesionální i dobrovolné jednotky téměř 60 takových událostí, naopak naprostý klid byl v tomto směru okrese Bruntál,” uvedl závěrem mluvčí.

Foto: HZS MSK