BRUNTÁLSKO | Blíží se Vánoce a oslavy konce roku, které by měly být šťastné a veselé. Toto období je však i obdobím zvýšeného výskytu požárů, v horším případě i se zraněním nebo úmrtím od špatně instalovaných svícnů, voskových svíček, nekvalitních elektrických svíček a na přelomu roku neodborně odpalované pyrotechniky. Proto bychom rádi připomněli několik nebezpečí, která na nás v tomto období číhají a přidali několik rad a varování, na co si dát pozor.
Komín a hasiči
Naše domovy jsou dnes přeplněny vysoce hořlavými materiály. Koberce, čalounění, záclony – to vše je vyrobeno z umělých vláken, které velmi snadno hoří. Požáry v bytech se vlivem množství a blízkosti hořlavých materiálů velmi rychle šíří a mohou způsobit značné a nejen materiální škody. Každý rok dochází během vánočních svátků k požárům od hořících svíček, zejména těch umístěných na adventních věncích. Požáry po sobě mnohdy zanechají v obydlích spoušť a lidé při nich někdy utrpí i vážná zranění.
Je nutné si uvědomit, že zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. Vždy by svíčka měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce (třeba na talířku) bránící přímému kontaktu hořící svíčky s chvojím adventního věnce. Svíčky umísťujte v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, rozhodně je nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, v těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, ani na poličku nebo na skříň, neboť oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu. Zapálené svíčky nesmíte nechat během jejich hoření bez dozoru. Zhasněte je vždy, když opouštíte domov, a nejlépe i při vašem přesunu do jiného pokoje nebo když jdete spát. Jsou zaznamenány i případy, kdy si majitel bytu odskočil zakouřit na balkón a hořící svíčka mezitím způsobila požár. Pod stálou kontrolou musí být i hořící vonná aromalampa. Je třeba dávat pozor také na zvířata nebo neposedné děti, které mohou svíčku převrhnout.
Tradičním symbolem Vánoc je ozdobený vánoční stromek. V současné době jejích požáry již díky používání elektrických svíček téměř vymizely. Přesto i u nich bychom měli dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Tedy kupovat výrobky nejlépe v běžné prodejní síti a opatřené českým návodem použití s příslušnými certifikáty. Hasiči evidují i případy, kdy kvůli zkratu elektrické svíčky zapálily stromek. V podobném případě je nezbytné okamžitě dané elektrické zařízení odpojit od zdroje. A pamatujte, že zařízení, které může být pod elektrickým proudem, nikdy nehasíme vodou ani pěnovým hasícím přístrojem.
Na zvýšenou pozornost byste měli dbát rovněž v kuchyni. Hořící olej při smažení kapra na pánvi nebo ve fritovacím hrnci nikdy nehaste vodou, použijte raději pokličku, krájecí prkýnko, pečící plech či dostatečně velký mokrý hadr k zamezení dalšího přísunu kyslíku. Pokud si netroufáte, ihned volejte tísňovou linku hasičů.
Abyste se vyhnuli těmto nepříjemným událostem a případný požár včas zjistili, instalujte si v bytě hlásič požáru, který vás intenzivním zvukovým signálem („pištěním“) upozorní na hrozící nebezpečí. Požární hlásič by mohl být takovým malým (před)vánočním dárkem pro bezpečí celé rodiny. Vhodným dárkem by mohl být i detektor oxidu uhelnatého.
Co dělat v případě požáru? Pokud přes všechna bezpečnostní opatření přece jen dojde k požáru, je třeba zachovat chladnou hlavu. Můžeme se pokusit požár zlikvidovat vlastními silami. V takovém případě je nutné reagovat rychle, zamezit přístupu vzduchu a menší požár v zárodku uhasit improvizovanými prostředky: např. udusit botou, pokrývkami nebo jinými silnějšími textiliemi bez umělých vláken nebo vodou (pozor však na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny.) V žádném případě bychom ale neměli přeceňovat své síly. Lidské zdraví je vždy cennější než majetek a rozhodně se nepokoušejte případný požár uhasit za každou cenu sami. Pomocí linky 150 nebo 112 zavolejte hasiče, kteří na místo dorazí za několik minut.
Už od začátku prosince se sídlišti ve městech i vesnicemi ozývají rachejtle, světlice, dělbuchy či petardy. Odpalovat by se měly výhradně venku (ne z balkonů) a výhradně na volných prostranstvích mimo domy, nemocnice, domovy pro seniory, školy, radnice, kostely a také dostatečně daleko od parkujících aut. O kolemjdoucích lidech či jejich čtyřnohých miláčcích ani nemluvě. Nebezpečím mohou být i skladiště odložených věcí na balkonech panelových a jiných domů. Jedna petarda, která doletí na balkon či oknem do pokoje, může způsobit požár bytu i celého domu. Manipulaci s legálně nakoupenou pyrotechnikou (i se svíčkami či prskavkami…) rozhodně nesvěřujeme do rukou dětí ani osob, které již mají problém udržet rovnováhu. A raději si ji koupíme, než bychom ji vyráběli podomácku. Vzpomeňme si na časté ukázky pahýlů rukou…
Zábavní pyrotechniku je samozřejmě nejlepší nakupovat v kamenných obchodech, kde je zaručeno, že není vlhká a je k dispozici návod v češtině. U rachejtlí se opravdu nevyplatí šetřit na kvalitě. Nabízejí ji dnes prakticky všechny obchodní řetězce, kamenné prodejny, stánky a tržnice. Při jejím nákupu bychom měli dbát na to, aby výrobek byl opatřen návodem výrobce v českém jazyce a vyznačením třídy nebezpečnosti. To, co patří do rukou pouze profesionálním ohňostrůjcům, zásadně nekupujeme.
Zdroj: HZS MSK, ÚO Bruntál, pracoviště prevence, ochrany obyvatelstva a krizového řízení