BRUNTÁL | Tisíce lidí chrání látkové roušky od bruntálských dobrovolníků. Do jejich šití se v Bruntále zapojili zaměstnanci restaurace Biograf, zdejší spolek Aktivní senioři a také pracovnice Městského informačního centra. Další dobrovolníci už odevzdali více jak tři tisíce roušek ve sběrném místě v budově městské policie na náměstí Míru.

Foto: ilustrační – Pixabay

 

Tam, kde obvykle v restauraci Biograf sedávají hosté, je nyní improvizovaná šicí dílna. S nápadem šít roušky přišla kuchařka Jana Skýbová. Nejprve ušila pár roušek pro sebe, pro rodinu a pro kolegyně v práci. „Ve středu 18. března si dovezla svůj šicí stroj do práce, abychom jí pomohli se stříháním látek, aby mohla ušít co nejvíce kusů. Kolegyně, Iveta Trčková, se za námi v ten den stavila, zjistit situaci a hned se nadchla, takže si donesla svůj malinký, obyčejný šicí stroj, který nikdy před tím nepoužila. Janča jí vysvětlila co a jak a za pár minut šila i Iveta,“ vypráví Lucie Jurtíková z restaurace Biograf a pokračuje:

„Zapojili se všichni naplno, obvolávali jsme rodiny, kdo má bavlněné povlečení, prostěradla, gumičky, šňůrky, cokoli, co by nám věnovali a my měli s čím pracovat. Další den vláda vydala nařízení nosit na veřejnosti roušky, a to se roztrhl pytel se zájemci a my chvíli nevěděli co dřív, jestli vařit, šít, brát telefony. Protože se snažíme pomáhat i s dodáním teplého jídla seniorům, hasičům, policii a záchranářům. Od hrnců ke strojům, od strojů k telefonu, od telefonu na poštu a zase zpět. Prvních pár dní bylo náročných, byl cítit strašný tlak.“

Postupně se do šití zapojili další zaměstnanci a jejich přátelé. Ze začátku v Biografu ušili i 500 roušek denně. Rouškami vybavili litovelskou charitu, stovky roušek si objednala také obec Mezina. Na děvčat z Biografu se obrátili s žádostí také zaměstnanci Hotelu VZ Ovčárna pod Pradědem, sestřičky z bruntálské chirurgie a další firmy a organizace z Bruntálu, Rýmařova a okolí. Balíček s rouškami šičky z Biografu posílaly dokonce i do Brna.

Do šití ochranných roušek se v Bruntále pustily také dámy ze spolku Aktivní senioři. I jejich výrobky chrání už více než tisícovku lidí a poptávka je pořád veliká. „Už jsme odrovnaly šicí stroje. Jeden i po opravě skončil, máme další zapůjčený a další stroj je izolepou oblepený, aby držel motor. Materiál zatím máme, snad bychom ho sehnaly ještě na městské policii. Problémem jsou tkanice, které nyní šijeme z natrhaných proužků povlečení nebo slabších prostěradel. Je to piplačka, ale jinak to nejde,“ říká Marta Rozprýmová ze spolku Aktivní senioři.

Stovky ochranných roušek ušily už také pracovnice Městského informačního centra v Bruntále. Látky nejprve kupovaly, nyní využívají zásoby, které jsou k dobrovolnému šití roušek k dispozici na městské policii. Část svých výrobků rozdaly mezi dobrovolné hasiče a městské policisty. Část roušek odevzdaly ve sběrném místě – do schránky na městské policii, kam roušky nosí další dobrovolníci, kteří šijí doma. Zde se podařilo sesbírat už více než tři tisícovky kusů, které byly předány tam, kde je potřebovali.

Zdroj: MěÚ Bruntál