BRUNTÁLSKO | Poslední květnový pátek patří již tradičně dobrovolným hasičům z Bruntálska. Darujeme krev, zachraňujeme životy. S tímto heslem přijelo pomoci celkem 20 členů dobrovolných hasičů z šesti sborů.

Foto: AGEL Transfúzní služba v Bruntále

„Krev u nás dnes darovalo 20 hasičů, kteří jsou zároveň našimi pravidelnými dárci. Naši dárcovskou rodinu jsme rozšířili o 2 nové dárce a celkově se nám podařilo, díky dnešní akci, kdy společně s hasiči přišli i ostatní dárci, navýšit zásoby krve o téměř 17 litrů plné krve a 6 litrů krevní plazmy,“ sdělila Marcela Kučerková, referentka marketingu AGEL Transfúzní služby.

Dnešní akce se zúčastnili členové SDH Dvorce, Karlovice, Dolní Moravice, Vrbno pod Pradědem, Široká Niva a Břidličná.

„Jsem velmi mile překvapená, že přišlo tolik dárců z řad dobrovolných hasičů. K dobrovolným hasičům se přidali i jejich přátelé. Sbor, který má nejvíce dárců krve, získává od nás ohodnocení, včetně nových dárců krve. Vážím si jejich přístupu a pomoci,“ uvedla Alena Dokoupilová, organizátorka celé akce a náměstkyně starosty SH ČMS – Okresního sdružení hasičů Bruntál.

Na všechny dárce, kteří navštívili pracoviště v Nemocnici AGEL Podhorská v Bruntálu, čekalo sladké občerstvení a dárky jako poděkování za účast na této akci. Celý páteční odběr se nesl ve skvělé náladě i když nebylo ze zdravotních důvodů možné odebrat krev všem z 44 příchozích dárců. „Děkujeme všem dárcům, kteří nás navštívili a budeme se na Vás těšit u dalšího odběru,“ uzavírá Bc. Petra Balogová, pověřená vedoucí sestra.

Každý, kdo daruje krev nebo plazmu v AGEL Transfúzní službě, má nárok na celou řadu výhod. Bezplatné dárcovství krve zahrnuje také lékařské vyšetření a možnost čerpat pracovní volno s náhradou mzdy. Dárce také obdrží drobné občerstvení, získá potravinou poukázku, má proplacené jízdné ze svého bydliště a může si uplatnit nárok odpočtu ze základu daně z příjmu, a to ve výši 3000 korun za každý absolvovaný odběr.

Zdroj: AGEL Transfúzní služba v Bruntále