DÍVČÍ HRAD | Obce a města z Evropské unie včetně Česka mohly žádat o dotace na instalaci bezplatného wifi připojení k internetu na veřejných místech. Obec Dívčí Hrad byla úspěšná a dotaci získala. WiFi4EU podporuje zavádění bezplatného wi-fi připojení pro občany a návštěvníky ve veřejných prostorách, jako jsou parky, náměstí, veřejné budovy, knihovny, zdravotní střediska nebo muzea v celé Evropě.

Foto: Zdenka Spurná

Obce měly díky této iniciativě možnost požádat o poukázku v hodnotě 15 000 EUR na financování instalace wi-fi sítě. Zařízení bezdrátové sítě musí být umístěno ve veřejných prostorách dané obce, které ještě nejsou vybaveny bezplatným wi-fi připojením (tzv. hotspotem).

„Získání poukázky znamená, že na veřejně přístupných místech zřídíme na jaře 2020 volně přístupný internet. Jelikož se jedná o 100% dotaci ve výši 15.000,-EUR, přemýšlíme o instalaci chytrých laviček na veřejném prostranství u obecního úřadu. A v rámci rekonstrukce veřejné zeleně kolem vodárny plánujeme rovněž instalovat chytré lavičky. Celkem by tak kolem obecního úřadu mohly být instalovány tři chytré lavičky vysílající WiFi signál s volným internetem, nabíječkou na mobilní telefony a tablety v noci zajišťující osvětlení okolního prostranství,” řekl starosta Dívčího Hradu Jan Bezděk.