KRNOV, VRBNO POD PRADĚDEM (FOTO) | V průběhu uplynulého týdne proběhly na Bruntálsku dvě exkurze dětí na výjezdových stanovištích Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Moravskoslezského kraje v Krnově a ve Vrbně pod Pradědem.

Foto: ZZS MSK

Tři desítky dětí z dětského domova ve Vrbně pod Pradědem navštívily v sobotu 21. října 2017 spolu se svými pedagogy tamní stanoviště ZZS. Návštěvníci se nejen seznámili s technikou záchranářů a jejím použitím, ale některé části vybavení záchranářského speciálu si mohli také sami vyzkoušet.

„Pod vedením posádky děti pracovaly s transportními prostředky, pomůckami pro fixaci zraněných končetin a páteře… Velký zájem samozřejmě vzbudil nejen ambulantní a moderně vybavený prostor sanitky, ale také kabina vozidla a místo řidiče,“ informoval mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Téměř dvacítka dětí základní školy o několik dní dříve navštívila také stanoviště ZZS v Krnově. Také jim se profesionální záchranáři trpělivě věnovali. Děti si mohly vyzkoušet roli pacienta, ale i spolupráci při poskytování první pomoci. Kolegové rádi zodpovídali také řadu otázek mladých návštěvníků.

„Zdravotnická záchranná služba se podílí na edukaci veřejnosti, pokud jde o poskytování první pomoci a výchovu v základních znalostech jejího poskytování. Návštěvy dětí školního věku jsou velmi vhodnou příležitostí, kdy lze atraktivní formou a pomocí zážitku předal důležité informace a dovednosti, které mohou v reální situaci vést k záchraně lidského života,“ dodal v závěru exkurzí mluvčí Humpl.