ČR | Daň z příjmu je jednou z nejvýnosnějších daní u nás. Platí ji všichni zaměstnanci, živnostníci i podnikatelé. Kolik na dani z příjmu zaplatíte a jak v Česku funguje zdanění práce?

Foto: Pixabay

 

 

Zdanění práce u nás funguje přes daň z příjmů. Ta se počítá jako 15 % ze základu daně, což jsou příjmy, které přesáhly výdaje, které byly vynaložené na jejich dosažení. Pokud jste zaměstnanec, platit ji můžete i srážkovou daní. Výši daně můžete zjistit v kalkulačce čisté mzdy. Z té také zjistíte, jaký bude váš základ pro výpočet zálohy na daň.

Daň z příjmů fyzických osob

Nejčastěji se asi setkáte s daní z příjmu fyzických osob. Ta činí 15 % z příjmů a týká se všech zaměstnanců a jejich mezd. Výplata ale není tím jediným, co je předmětem této daně. Patří sem také:

 

  • Příjmy ze závislé činnosti
  • Příjmy z podnikání a samostatné výdělečné činnosti
  • Příjmy z kapitálového majetku
  • Příjmy z pronájmu
  • Příjem z daru
  • Ostatní příjmy například z příležitostných činností, výher v loterii atd.

 

Naopak úvěry, půjčky nebo příjmy z akcií či podílových fondů dani z příjmu nepodléhají. Osvobozené jsou pak příjmy z prodeje nemovitosti (bytu nebo rodinného domu), přijatá náhrada škody nebo také výživné či stipendium a sociální dávky (nemocenská, důchodové pojištění atd.).

Jak to funguje u zaměstnance?

Zaměstnanec, resp. jeho zaměstnavatel, odvádí měsíčně z hrubé mzdy zálohovou daň. Její výši zjistíte z kalkulačky čisté mzdy a uvidíte ji i na výplatní pásce. Myslete na prohlášení poplatníka daně neboli tzv. růžové prohlášení. To můžete podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele, jestli tedy pracujete u dvou, zvolte toho, kde máte vyšší mzdu. Díky tomuto prohlášení uplatníte slevy na dani, na které máte jako zaměstnanec nárok, a to ve výši 2 070 korun.

 

Mimo téhle slevy můžete uplatnit i další daňová zvýhodnění – například na manželku/manžela nebo na dítě. Uplatnit daňové zvýhodnění na dítě může pouze jeden z rodičů a opět jen u jednoho zaměstnavatele ve výši 1 267 korun na první dítě, 1 617 korun na druhé dítě a 2 017 na třetí dítě. 

Máte více zaměstnání? Daň platíte z každého

Pokud při zaměstnání pracujete na dohodu nebo máte jiný příjem, například z pronájmu či ze samostatně výdělečné činnosti, daň odvádíte z každého příjmu. Z práce na dohodu, ať už DPP či DPČ, se také může odvádět zálohová daň, té ale podléhají pouze příjmy vyšší než 10 000 korun (u DPP) a 3 000 korun (u DPČ). Z částek nižších se odvádí srážková daň pokud nemáte podepsané prohlášení k dani.

Jak funguje srážková daň?

Pokud jsou vaše příjmy ze zaměstnání zdaněné 15% srážkovou daní, není potřeba podávat daňové přiznání. Stačí pouze ve stanoveném termínu požádat zaměstnavatele o roční zúčtování. To ale platí jen v případě jednoho zaměstnavatele a jednoho příjmu.

 

Zdroj:  Marek Foršt