OPAVSKO | Série vážných střetů automobilů s chodci v Moravskoslezském kraji, která započala v lednu, bohužel dále pokračuje. Jen v uplynulých čtyřiadvaceti hodinách museli záchranáři ZZS MSK zasahovat u dalších pěti sražených chodců v různých částech regionu.

Foto: HZS MSK

Nejvážnější událost se odehrála dnes, ve středu 1. února v Opavě. Operátorům byla ohlášena před půl sedmou. Na místě zasahovaly dva pozemní týmy a letečtí záchranáři. První posádka byla u postiženého během šesti minut od nahlášení.

„Sedmapadesátiletý muž zůstal po střetu s osobním vozidlem ležet na silnici v bezvědomí a bezdeší. První pomoc mu za telefonické asistence operátorky poskytovali svědkové události, kteří také zahájili nepřímou srdeční masáž. Záchranáři dále pokračovali ve snaze o záchranu rozšířenou resuscitací. Pacientovi byly zajištěny dýchací cesty a přístrojem řízená ventilace, vstup do kostní dřeně pro podání farmak. Týmy naložily krční límec, zajistily muže pánevním pásem a zasahující lékařka provedla akutní ošetření hrudníku. Po dvaceti minutách se týmům podařilo obnovit činnost srdce. Pacient byl poté s poraněním hlavy a mozku, hrudníku a končetin, letecky transportován do traumatologického centra FN Ostrava. Jeho stav zůstával v době předání kritický,” Lukáš Humpl, tiskový mluvčí ZZS MSK.