JESENÍKY | Těžká zranění si dnes před polednem přivodil pádem v údolí Bílé Opavy čtyřicetiletý turista, následovala velmi náročná záchrana z nepřístupného terénu.

Foto: ZZS MSK

K pádu došlo kolem tři čtvrtě na dvanáct v místech, která jsou po nedávných deštích silně provlhlá. „Na dřevěném žebříku se mu zřejmě během výstupu smekly nohy a následoval pád. Ihned jsme ve dvou s potřebnou záchranářskou technikou na místo vyrazili. Zde jsme zjistili, že si pán přivodil poranění obou horních končetin, oděrky na hlavě a pravděpodobně i otřes mozku,“ řekl k nehodě Jiří Hejtmánek, zasahující člen Horské služby Jeseníky.

Situaci ovšem komplikoval nepřístupný terén. „Zamířil k nám proto vrtulník Letecké záchranné služby z Ostravy. My jsme zatím muže zafixovali a poskytli mu základní ošetření. Zároveň jsme převezli od naší služebny lékaře LZS ke zraněnému,“ uvedl Jiří Hejtmánek. Doplnil, že posádka vrtulníku poté zraněného vytáhla v podvěsu do cca padesátimetrové výšky. Vrtulník pak turistu transportoval k dalšímu ošetření do nemocničního zařízení.

„Důrazně doporučuji vzhledem k aktuální situaci na Bílé Opavě, aby všichni návštěvníci lokality dávali zvýšený pozor na mokrých kamenech, chodnících i žebřících. Doporučuji také věnovat zvýšenou pozornost výběru vhodné obuvi,“ varoval Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky. Dodal, že tato doporučení samozřejmě platí i pro ostatní oblasti Jeseníků.