ČR | Každé třetí jedenáctileté dítě v Evropě má nadváhu nebo trpí obezitou. Tak mluví statistika Světové zdravotnické organizace. Co to znamená? Zejména to, že je zdravotními problémy spojenými s nadměrnou hmotností ohrožena až třetina dětí. Na vině je zejména vysoký příjem cukrů, ke kterému přispívají mimo jiné i výrobky typu chlazených svačinek.

Foto: Ilustrační Pixabay

Za vznikem epidemie obezity, jak odborníci stav tělesného tuku mnohých obyvatel ve 21. století nazývají, stojí hned několik skutečností. Rychlá doba, marketing potravinářského průmyslu, snadná dostupnost polotovarů a pohodlí, relativně málo pohybu a s tím spojený vysoký příjem sacharidů, zejména cukrů. Vypadá to jako problém dospělých, dětem se však nevyhýbá.

„Stalo se trendem věnovat přípravě jídla minimum času a raději vše koupit hotové, proto je k dostání nepřeberné množství různých lákadel. Od hotových koláčů, sušenek přes mléčné řezy až po hotové pudinky či mléčnou rýži,“ říká nezávislá výživová poradkyně Štěpánka Čápová a dodává: „Mnoho rodičů se snaží řešit kvalitu jídla pro sebe i děti. Stále ale panuje silné přesvědčení, že nějaká ta sladkost nikdy nikoho nezabila a že když je to občas, tak proč ne. Obecně to samozřejmě platí. Jenže právě to občas znamená pro mnoho lidí jednou i víckrát za den – a to už problém je. Vedle toho si děti postupně budují závislost na cukru. Čím více a častěji ho přijímají, tím častěji po něm jejich tělo volá.“

Pro postiženého nadváhou či obezitou přitom kila navíc znamenají zdravotní obtíže (jako například bolesti hlavy a zad, křivá páteř, bolesti kloubů) a choroby (například srdečně-cévní onemocnění, cukrovka II. typu, metabolický syndrom), případně příslib jejich nástupu v budoucnu. Statistiky vedle toho poukazují na skutečnost, že stravovací návyky se v rodinách předávají a také že obezitu si většina starších dětí přenese do dospělosti.

„Děti pro svůj růst a vývoj potřebují dostatečný přísun bílkovin a tuků a oboje by měly dostávat z rostlinných i živočišných zdrojů. Jako součást chutné svačinky tak může být i hrstička semínek nebo ořechů, namísto sladké tvarohové tyčinky skutečný tvaroh nebo bílý jogurt s čerstvým ovocem. Důležité je odmala děti učit, že zdraví máme jen jedno, je potřeba o něj pečovat a součástí péče je věnovat pozornost tomu, co jíme,“ připomíná výživová poradkyně Štěpánka Čápová.

Zdroj: dTest