MSK | Hejtman Moravskoslezského kraje předal tradiční Ceny za společenskou odpovědnost. V rámci slavnostního večera také vůbec poprvé vyhlásil Osobnost Moravskoslezského kraje.
Cenu za společenskou odpovědnost opět vyhlásila Rada Moravskoslezského kraje spolu s Radou kvality České republiky. Ocenění má vyzdvihnout a poděkovat podnikatelským subjektům a organizacím za to, že dělají pro kraj a pro občany více, než jim ukládá legislativa. Hodnotící komise u soutěžících posuzovala řadu sociálních, environmentálních i ekonomických ukazatelů. Zaměřila se mimo jiné na jejich vztah k okolí a jeho sociálním potřebám, podporu sociálně ohrožených skupin, handicapovaných i osob se změněnou pracovní schopností.
V kategorii obcí s rozšířenou působností v soutěži o Cenu hejtmana kraje za společenskou odpovědnost za rok 2017 zvítězilo město Vítkov, mezi ostatními obcemi si nejvyšší cenu odneslo město Vrbno pod Pradědem. Z firem do padesáti zaměstnanců obsadil první místo Zámeček Petrovice. V kategorii do 250 zaměstnanců zvítězila společnost Marlenka international s. r. o. Absolutním vítězem v kategorii firem nad 250 zaměstnanců se stala společnost BROSE CZ. V kategorii „organizace veřejného sektoru“ získaly 1. místa organizace MENS SANA z.s. (podkategorie do 50 zaměstnanců) a Domov Vesna v Orlové (podkategorie nad 50 zaměstnanců). V letošním roce bylo poprvé uděleno také čestné uznání odborné hodnotící komise. Získal jej spolek Počteníčko.
Ceny za společenskou odpovědnost byly v Moravskoslezském kraji předány už podeváté. Slavnostního večera se v úterý 15. května 2018 v Dole Hlubina v ostravských Dolních Vítkovicích zúčastnila kromě všech oceněných, představitelů kraje a hejtmana kraje také manželka prezidenta České republiky Ivana Zemanová. Kromě krátkého pozdravení v úvodu večera také společně s hejtmanem Ivo Vondrákem předala cenu Osobnost Moravskoslezského kraje.
„Možná jste si toho také všimli. V dnešní době se nebojíme dávat připomínky, poukazovat na problémy nebo vytýkat pochybení. Kritika se stala běžnou součástí naší společnosti. Ano, to je v pořádku. Ale nesmíme zapomínat chválit. A děkovat. Proto jsem velmi rád, že pravidelně oceňujeme firmy i obce, které nejsou lhostejné ke svému okolí. Dalo by se možná trošku nadneseně říct, že být společensky odpovědný je stav mysli a duše. Nejen, že přináší kus lidskosti lidem okolo, ale také pomáhá každému z nás vyrovnávat se s obtížemi, které život přináší,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák.
Dodal, že nové ocenění Osobnost Moravskoslezského kraje má upozornit a vyzdvihnout mimořádné osobnosti a jejich aktivity. „Klíčem k úspěchu kraje jsou lidé – vzdělaní, pracovití a také správně motivovaní. Věřím, že toto ocenění takovým povzbuzením bude,“ řekl hejtman Ivo Vondrák.
Anketa Osobnost Moravskoslezského kraje byla letos vyhlášena poprvé. Občané kraje nominovali celkem 53 osobností, z nichž odborná hodnotící komise vybrala vítěze. Stal se jím Luděk Eliáš, český herec, režisér, divadelní ředitel, scenárista, publicista a moderátor. Byl vězněn v koncentračním táboře, účastnil se pochodu smrti, po srpnových událostech roku 1968 se podílel na svobodném pookupačním vysílání ostravského Českého rozhlasu. Je členem Českého svazu bojovníků za svobodu, mimo jiné se věnuje práci s mládeží. Své zkušenosti vypráví věrohodně a lidsky, tím dokáže mládež oslovit a vést k zamyšlení nad hrůznými činy totalitních režimů.
Vítězové obdrželi plastiku „Stabilitate Mentis“, která byla vytvořena ostravským sochařem Janem Šnébergerem k příležitosti předávání Ceny hejtmana kraje za společenskou odpovědnost 2017. Je vytvořena z čirého křišťálu a leštěné mosazi. Svým tvaroslovím odkazuje k symbolu vah, které jsou atributem spravedlnosti a neměnné hodnoty. Sérii Stabilitate Mentis III tvoří 7 ručně vyráběných artefaktů. Každý kus se od druhého liší v drobných detailech, což podtrhává jejich jedinečnost.
Strom- cenu pro vítěze ankety Osobnost Moravskoslezského kraje vytvořili studenti a pedagogové dvou ostravských škol, Střední odborné školy umělecké a gymnázia a Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Kmen stromu je symbolem stability a historie regionu, koruna stromu symbolizuje jeho růst, „košatost“ a pestrost. Výtvarný návrh ceny zpracoval Karel Ohera, student Střední odborné školy umělecké a gymnázia pod odborným dohledem Petra Gerycha. Bronzový odlitek zhotovil Václav Merta, student oboru Moderní metalurgické technologie VŠB – TU, odborný dohled poskytl Petr Lichý.
Zdroj: MSK