VRBNO POD PRADĚDEM | U schodů před vrbenskou základní školou je po levé straně pod stromem ukrytá busta. Není zde ani tabulka, která by připomněla, čí busta to je či kdo je jejím autorem. Mnozí absolventi školy si však pamatují, že se dříve jmenovala Základní škola Petra Bezruče. A právě tohoto slavného českého básníka busta zobrazuje.

Foto: MěÚ Vrbno pod pradědem

Autor Maryčky Magdonové a dalších básní ze sbírky Slezské písně má nedaleko i svou ulici, Bezručova vede od okružní křižovatky nahoru k náměstí Sv. Michala.

V květnu je to přesně 55 let, co zde byla busta Petra Bezruče odhalena. Podle webových stránek www.literarnimuzea.cz k instalaci a odhalení došlo 9. května 1969. Autorkou je sochařka Jaroslava Lukešová, stejná busta je i v Opavě na Bezručově náměstí, v Praze v  Národním muzeu a v Muzeu Beskyd ve Frýdku-Místku; před odcizením byla instalována i v Praze na Vinohradech.

Opavská rodačka Jaroslava Lukešová (1920 – 2007) byla přední portrétní sochařkou. Ve svých dílech se snažila vystihnout zobrazovanou osobnost, často i ve výtvarné zkratce. Celkem vytvořila asi 50 hlav, plaket (portrétních medailonů) nebo figur. Pracovala v Praze v malém ateliéru umístěném v nejvyšším patře paláce U Stýblů na Václavském náměstí.

Mimo jiných sochařských děl vytvořila busty, plakety a figury například hudebních skladatelů Ludwiga van Beethovena,   Johanna Sebastiana Bacha, Frédérica Chopina a Pavla Křižkovského, političky Milady Horákové, generála Heliodora Píky, básníka Viléma Závady, českého fyziologa Jana Evangelisty Purkyně a dalších osobností.

Zdroj: MěÚ Vrbno pod Pradědem