BRUNTÁL (FOTO) | V areálu bruntálské firmy zasahovala policie. Zadržela tam pět mladých mužů z Afghánistánu. Cizinci měli vystoupit z nákladového prostoru kamionu. Na území České republiky jsou nelegálně.

Foto: Policie ČR

Operátoři policejní linky 158 přijali tuto středu 26. května 2021 ráno hovor. V areálu bruntálské firmy se měly pohybovat neznámé osoby, pravděpodobně cizinci. Policisté po příjezdu na místo zjistili, že jde vskutku o cizí státní příslušníky, kteří měli vystoupit z nákladového prostoru kamionu.

„Jelikož pětice mužů policistům nepředložila cestovní doklady či doklady totožnosti, směřovaly identifikační procesy a další úkony ke zjištění, o koho se jedná a současně ke zjištění oprávněnosti vstupu a pobytu na území naší republiky,“ informovala mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Policisté ověřili, že jde o pět mužů z Afghánistánu ve věku od 15 do 27 let. Tři dospělí muži (ve věku 18, 19 a 27 let) byli umístěni do Zařízení pro zajištění cizinců v Balkové.

„Policisté zjistili, že všichni zažádali o mezinárodní ochranu v jiném státu a k nám vstoupili neoprávněně, současně v rozporu s ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví týkajícím se vstupu osob na území České republiky v souvislosti s Covid-19. Nyní budou tedy probíhat standardní úkony správního řízení k jejich předání do státu, ve kterém podali žádost, a to dle mezinárodní úmluvy, tzv. Dublinského systému,“ pokračovala mluvčí Štětínská.

„Co se týká dvou patnáctiletých hochů, s ohledem na jejich věk byl kontaktován odbor sociálně právní ochrany dětí, který si je převzal,“ uzavřela policejní mluvčí.

Foto: Policie ČR

Foto: Policie ČR

KAROLÍNA ŠŤASTNÁ
Externí spolupracovník zpravodajství STA Bruntálsko.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.