BRUNTÁL | Padesát devět nových stromů bude vysázeno v Bruntále do konce listopadu. Dominovat jim budou sakury, v plánu je také sázení lip, javorů, habrů a počítá se i s jehličnany.

Foto: MěÚ Bruntál

Třešeň pilovitá patří díky svým bohatým růžovým květům mezi jedny z nejkrásnějších sakur a zároveň se jedná o nenáročnou, mrazuvzdornou dřevinu, které vyhovuje každá půda. Nově vysazené stromořadí ze sakur je už nyní možné najít před Petrinem a na ulici Pionýrské, kde sakury lemují silnici. Nově jich bude vysázeno devatenáct.

V plánu je sázení i dalších druhů. Šest lip rozšíří alej vedoucí k Uhlířskému vrchu, tři budou umístěny u parkoviště Wellness centra Bruntál a jedna lípa nahradí poškozený strom vandaly u Základní školy Cihelní.

Část javorů a habrů nahradí suché výsadby z minulých let u Kobylího rybníka, část doplní stávající výsadby.Habry budou vysazené také jako náhradní výsadba uložená orgánem ochrany přírody a krajiny na ulici Květná. Uhynulé štědřence a hloh  budou nahrazeny na ulicích Jiráskové a Čs. Armády.

V loňském roce se podařilo obnovit na Vančurové ulici alej tvořenou javory ginnala, které se zde původně nacházely. Staré stromy byly odstraněny a za ně vysazeny nové tak, jak by to mělo fungovat s obnovou zeleně. Mezi vandaly se však stále častěji objevují jedinci, kteří ničí mladé výsadby nebo jejich kotvení. Už v letošním roce jsme tak museli na této ulici vyměnit jeden zcela zničený javor po útoku vandalů. Bohužel, i když někteří lidé usilují o nové výsadby, jiní jejich snahu boří.

Mezi nově vysazené jehličnany patří douglasky tisolisté, které budou vysazeny na ulicích Dolní a Zeyerova, a jedle ojíněná, která bude umístěna v Riegrově sadu.

Hlavním úkolem stromů ve městech je zlepšovat a napravovat urbanizovaný prostor. Stromy fungují jako klimatizace a zároveň poskytují úkryt a obživu mnoha organismů. Zachycují a filtrují prachové částice, působí jako větrolam, snižují hluk, jsou významnou estetickou složkou měst apod. V zimě stromy rostoucí v okolí staveb snižují ochlazování fasády domů a tím šetří náklady na jejich vytápění.

Zdroj: MěÚ Bruntál

REDAKCE STA on EmailREDAKCE STA on FacebookREDAKCE STA on InstagramREDAKCE STA on Twitter
REDAKCE STA
Redakce zpravodajství STA Bruntálsko přináší každodenní aktuální informace z bruntálského regionu, ale i Moravskoslezského kraje.

Chci dostávat čerstvé zprávy z našeho regionu

Děkujeme za Vaše přihlášení.