RÝMAŘOV | Bolestivé Esíčko, jak je lidově nazýván problém s SI kloubem, trápí různé generace od starších lidí až po těhotné ženy. Zdravotní problém může být způsoben různými faktory, včetně hormonálních změn a zvýšeného tlaku v oblasti kloubu například u těhotných žen. Nemocnice AGEL Podhorská nabízí pacientům řešení problémů pomocí fyzioterapie, ale rovněž dbá i na prevenci onemocnění.

Foto: Nemocnice AGEL Podhorská

SI kloub, tedy spojení mezi kostí křížovou a kyčelní, je nezbytný pro správné postavení pánve vůči páteři. „I když jsou pohyby v SI kloubu fyziologicky malé, jejich správná funkce je zásadní. Blokáda nebo přetížení tohoto kloubu se projevuje tupou bolestí, která se může rozšiřovat do dalších oblastí, jako je hýždě nebo tříslo,“ vysvětluje MUDr. Olga Půdová z oddělení rehabilitace a fyzikální medicíny Nemocnice AGEL Podhorská.

Ve vzniku bolesti občas mohou hrát roli určité anatomické odchylky těchto kostí. Zánět SI kloubu se může objevit i u Bechtěrevovy choroby, což je autoimunitní onemocnění s vyšším rizikem vzniku u lidí s přítomností antigenu HLA B 27. Příčin bolestí SI kloubu může být více, ale jednou z nejčastějších je blokáda kloubu, kterou může zapříčinit dlouhodobé sezení, sezení s nohou přes nohu, jednostranné přetěžování, kulhání apod.

„Bolestivý kloub je možné obstříknout lokálním anestetikem, což se děje v ortopedické a rehabilitační praxi poměrně běžně. U blokád je třeba kloub v rámci léčebné rehabilitace mobilizovat nebo v případě neúspěšnosti mobilizace manipulovat. Existuje mnoho automobilizačních cviků, které pacient může po zaučení fyzioterapeutem provádět sám. Je vhodné posílit svaly stabilizující kyčelní klouby a bederní páteř,“ radí lékařka.

Ke zmírnění bolesti může pomoci i aplikace fyzikální terapie. „Naše rehabilitační pracoviště, ať už lůžkové oddělení nebo ambulantní v Bruntále i v Rýmařově, nabízí fyzikální terapie, které mohou v případě blokace SI kloubu pomoci k jeho uvolnění a ulevit pacientovi od bolesti,“ doplňuje lékařka. Prevencí proti blokaci SI kloubů je především posílení a stabilizace okolí kloubu. „Svaly, které by přímo pohybovaly křížovou kostí proti kosti kyčelní, chybí.  Pro správnou funkci kloubu je však nutné mít správně zastabilizovanou bederní páteř, pánev a kyčelní klouby, což můžeme docílit komplexem cviků na aktivaci příslušných svalových skupin nejlépe pod vedením fyzioterapeuta,“ dodává lékařka s tím, že v případě jiných příčin bolestí je nutné léčit základní onemocnění u daného specialisty.

Autor: Ing. Andrea Jalůvková, manažerka pro marketing a PR AGEL a.s.