ČR | 1. února 2021 vstoupila v platnost rozsáhlá novela zákona na ochranu zvířat. Mnoho změn se vztahuje na chov domácích mazlíčků, především psů a koček.
Pojem množírna obsahuje nejtypičtější znaky a jevy, které se s tímto typem podnikání vážou. K hlavním znakům množíren patří kumulace velkého počtu zvířat na jednom místě za nevyhovujících podmínek. Správné podmínky pro chov zahrnují uspokojení fyziologických, biologických a etologických potřeb zvířat.
Podnikatelé v oboru chovu psů a chovatelé tří a více fen budou mít nově povinnost vést evidenci prodaných a darovaných štěňat a svým zákazníkům budou muset poskytovat informace o krmení a správné péči. Záznamy o narozených štěňatech se budou zapisovat do evidenčních listů, jejichž formulář bude k dispozici na internetových stránkách ministerstva zemědělství a které budou povinně uchovávány po dobu tří let od vrhu. Nový majitel dostane kopii evidenčního listu nebo jiný dokument se stejnými údaji.
„V některých případech je hlavním problémem příliš častá reprodukce vedená především čistě ekonomickým zájmem bez ohledu na zdraví samic. Příliš častá březost přitom fenu či kočku neúměrně vysiluje a není v souladu s požadavky na ochranu a pohodu zvířat,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Proto se zákonná povinnost dodržovat podmínky reprodukce nově vztahuje také na chovatele tří a více fen. Na zákon naváže vyhláška, která stanoví další podmínky pro chovy psů a koček a je nyní v připomínkovém řízení. Předpokládá se, že vstoupí v účinnost prvním dnem roku 2022.
Novela zakazuje prodej či předání psa nebo kočky novému majiteli na veřejném prostranství. Prodejci mláďat z nelegálních chovů se totiž snaží zabránit svým zákazníkům v návštěvě chovu, aby je neodradili a zachovali si ilegalitu. Zakazuje se rovněž prodej psů, koček a primátů v obchodech se zvířaty.
Zdroj: dTest