ČR| Elektronické cigarety obsahují tekutý nikotin a mohou udělat z dospívajících kuřáky klasických tabákových cigaret. Vypovídají o tom výsledky různým způsobem výsledky četných studií.
V rámci výzkumu lékařské fakulty Yaleovy univerzity odborníci sledovali přes 800 středoškolských studentů po dobu tří let. Zjistili, že teenageři, kteří v roce 2013 používali elektronické cigarety, vykazovali rok poté sedmkrát větší riziko přechodu ke klasickým. I když některé studie naznačují, že mají e-cigarety potenciál v odvykání kouření u dospělých, tato studie rozhodně není první, která vypovídá o opačném účinku na mládež.
Zatímco ty předešlé hovořily jen o střídání klasických a elektronických cigaret, z této podle profesora pediatrie, doktora Jonathana Kleina z univerzity Illinois, vyplývá, že dospívající mají sklon začínat e-cigaretami, z nich se u nich vyvine závislost a pak přecházejí ke kouření tabáku.
Ne všichni s touto interpretací souhlasí. Kenneth Warner, emeritní profesor Michiganské univerzity studující chování kuřáků, říká, že se nejedná o důkazy, že by e-cigarety vytvářely závislost na nikotinu, a že spíše vedou mládež k experimentování s různými způsoby kouření. Tvrdí, že kouření klasických tabákových cigaret na druhém stupni základních škol a na středních školách prudce klesá. Nedávné údaje amerických center pro kontrolu chorob a prevenci mu dávají za pravdu.
Jak mohou e-cigarety dospívající ohrozit
Elektronické cigarety lákají mladé lidi velkým množstvím oblíbených příchutí, obsahují však nikotin, který je poznamenává hůře než dospělé. Dospívající mozek je citlivější a snadněji v něm vznikne závislost, v důsledku které pak teenageři přejdou k tabákovým cigaretám, vodním dýmkám nebo doutníkům. Podle zprávy Americké pediatrické akademie z ledna 2017 může vystavení nikotinu v mladém věku zvýšit pravděpodobnost užívání dalších drog. Jiná studie zjistila, že u současných nebo bývalých uživatelů e-cigaret je dvakrát větší pravděpodobnost vytrvalého kašle, překrvení plic a bronchitidy než u nekuřáků. I samotná ochucovadla e-cigaret obsahují látky, které dráždí dýchací cesty a jsou spojovány s jizvením plicní tkáně.
Jak o tom s dospívajícími mluvit
I když jste přesvědčeni, že váš teenager nekouří ani elektronické, ani tabákové cigarety, je důležité s ním o tom hovořit. Četné reklamy nelze přehlédnout a mohou ho samozřejmě lákat k vyzkoušení. Důležité je chovat se nenuceně – zaveďte rozhovor na toto téma, když například projdete před prodejnou e-cigaret nebo když na ně spolu uvidíte reklamu. Zeptejte se na jeho názor, vysvětlete mu, že jsou e-cigarety nezdravé, protože obsahují drobné částice poškozující plíce a nikotin, který škodí soustředění, paměti a způsobuje i další problémy. Je třeba zdůraznit, že jeho mozek se bude stále ještě vyvíjet až do věku 25 let, a je proto zranitelnější, citlivější k negativním účinkům nikotinu.
Dobrou zprávou pro rodiče je, že podle odborníků dítě, které si na střední škole e-cigarety neoblíbí, to k nim i k těm tabákovým bude táhnout mnohem méně i později, protože v dospělosti se lidé obecně lépe kontrolují a bývají.
Zdroj: dTest