ČR |Mikulášská nadílka ve formě čokoládových figurek je dlouholetou tradicí. Pod lákavě vyhlížejícím obalem můžete narazit na její náhražky. Problém je, že na první pohled jsou k nerozeznání. Víte, jak od sebe odlišit čokoládu a sladkou hnědou hmotu?
V počínajícím předvánočním shonu jsme koupili dvě mikulášské figurky, obě zabalené do pestrobarevného staniolu. První 42gramový Mikuláš stál 9,90 Kč, druhý 60gramový Mikuláš stál 16,90 Kč.
Přepočteno na hmotnost čokolády nejsou mikulášské odlitky cenově (236 vs. 281 Kč/ kg) ani kaloricky (2303 kJ vs. 2262 kJ/ 100g) příliš rozdílné. Přesto jde o kvalitativně dva odlišné výrobky, byť rozdíly musíte sami vypátrat. Ukrývá je etiketa malým písmem na zadní nebo spodní straně staniolového obalu.
Na prvním místě ve složení u obou stojí cukr. V jednom případě jsme však koupili čokoládu (na fotce vpravo), ve druhém cukrovinku označenou jako „dutá figurka z kakaové hmoty – sezónní cukrovinka“. Menší figurka obsahuje jen 3 % kakaového prášku, takže nesmí nést název „čokoláda“. Větší figurka z pravé čokolády obsahuje nejméně 32 % kakaové sušiny a je správně označena jako „mléčná čokoláda“.
Opravdová čokoláda
Na trhu najdeme různé druhy čokolády, všechny popisuje vyhláška č. 76/2003 Sb. Ta udává minimální podíl kakaové sušiny v mléčné a hořké čokoládě, pro mléčnou a bílou (ta kakao neobsahuje) pak vymezuje i nejnižší přípustný obsah mléčné sušiny.
Figurky z pravé čokolády na čokoládu upozorňují v názvu. Ve složení najdete rovněž cukr a mléčné složky, nebude však chybět kakaová hmota a informace o jejím množství. Mikulášské figurky jsou nejčastěji vyrobeny z čokolády mléčné.
Pokud se v názvu výrobku místo slova čokoláda objevuje „kakaová pochoutka“, „kakaová poleva“ či „kakaová hmota“, je třeba zbystřit, pravděpodobně jde o náhražku čokolády. Budete-li číst etiketu dál, jistotu nabydete ze složení výrobků. V těch, které nejsou čokoládové, se na prvních místech objevují cukr, některý z rostlinných tuků a sušená mléčná syrovátka, případně sušené odtučněné mléko. Až pak zpravidla následuje kakao, v případě našeho nečokoládového Mikuláše jde o 3 %. Cena takových výrobků sice může být nižší (a také byla), jejich kvalita tomu ale odpovídá.
Jaké požadavky na čokoládu klade vyhláška?
Bílá čokoláda neobsahuje kakaovou sušinu. Je vyrobená zejména z kakaového másla (minimálně 20 %), mléka nebo mléčných výrobků (nejméně 14 % mléčné sušiny) a sladidel.
Mléčná čokoláda obsahuje nejméně 25 % celkové kakaové sušiny a 3,5 % mléčného tuku. Jako „extra“ je pak označena mléčná čokoláda s minimálně 30% podílem celkové kakaové sušiny, 18 % mléčné sušiny a 4,5 % mléčného tuku.
Hořká čokoláda musí obsahovat nejméně 35 % celkové kakaové sušiny, výrobky vyšší jakosti (extra) pak 43 %. Existuje i řada hořkých čokolád s mnohem vyššími podíly kakaa. Nejvíce chuťových tónů si lze vychutnat u těch s obsahem sušiny v rozmezí 60–75 %, u čokolád s vyšším podílem už může převažovat hořkost nad ostatními chuťovými vjemy.
Zdroj: dTest