ČR | Milovníky čokolády hřeje myšlenka, že se jedná o potravinu prospívající zdraví. Prokázaly to přece vědecké studie. Ty však zjevně zadávají a financují samotní výrobci čokolády. Co to znamená?
Konzumace čokolády svědčí našemu srdci a celému kardiovaskulárnímu systému, tvrdí studie, které by bez výrazné pomoci čokoládoven možná ani nevznikly. Informoval o tom zpravodajský server Vox.com. Například závěry studií zadaných firmou Mars prospěšnost čokolády dokazují v 98 procent.
Flavonoly nejsou jen v čokoládě
„Nezapomínejme, že nic se nemá přehánět. Jste-li závislí na čokoládě, jste závislí na cukru,“ cituje spotřebitelský server Consumerist.com historika čokolády (sic!) z Yaleovy univerzity v americkém Connecticutu. Podle potravinového poradce Mariona Nestlea, který nemá nic společného s nadnárodní společností tohoto jména, se čokoládovny vědomě rozhodly investovat do vědy, aby změnily image svých výrobků z pouhé sladkosti na zdravou potravinu. Mars dokonce propaguje jednu původně jen sladkou lahůdku jako potravinový doplněk s „kakaovým flavonolem“, prospívající srdci. Využívá tak možnosti prezentovat výrobek jako produkt stojící mezi potravinou a léčivem, aniž by musel zcela přísně dodržovat podmínky pro kontrolu jednoho nebo druhého.
I když jsou některé složky čokolády vydávány za zdravé, tento účinek je podle studií nezávislých na čokoládovém průmyslu mnohem slabší. Čokoláda samotná neprospívá zdraví. Užitečné flavonoly, sloučeniny rostlinného původu, se v ní běžně moc nevyskytují. A také je nenajdete jen v kakau. Jsou v čaji, brusinkách, kapustě, cibuli, jablkách nebo hruškách. Jablka a hrušky jsou navíc jen přirozeně sladké a nesníme s nimi velké množství přidaných cukru a tuků, které obsahuje čokoláda.
Zdroj: dTest