ČR | Na začátku roku 2025 (případně v jeho první polovině) vstoupí v platnost řada změn v působnosti Ministerstva práce a sociálních věcí, které se dotknou především důchodového systému, zaměstnávání osob se zdravotním postižením (OZP) a péče o děti. Změny se připravují také v oblasti sociálních služeb. Ministerstvo zároveň pokračuje v rozsáhlé digitalizaci resortu, která povede ke zjednodušení a urychlení stávajících procesů, a to jak pro klienty, tak pro úředníky.

Foto: Facebook Marian Jurečka

„V roce 2024 se celému týmu na MPSV podařilo připravit řadu důležitých změn. Úspěšně jsme napravili výrazné dluhy minulých vlád, například prosazením férové důchodové reformy či zákona o sociálně-zdravotním pomezí. Pro MPSV pak i nadále klíčovým tématem zůstává digitalizace. V Klientské zóně Jenda je již nyní možné vyřídit rodičovský příspěvek, přídavek na dítě nebo příspěvek na bydlení. Postupně rozšiřujeme agendu, kterou mohou klienti řešit z pohodlí domova, čímž šetříme čas i zdroje,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

MPSV přináší tradiční přehled nejdůležitějších změn, které v roce 2025 vstoupí v platnost. V rámci evropského Operačního programu Zaměstnanost+ také budou v nadcházejícím roce vyhlášeny nové dotační výzvy v sociální oblasti. Přehled je dostupný na webu ESF.

Podrobný přehled všech legislativních změn najdete v příloze této tiskové zprávy. Zvýšení minimální mzdy Dojde ke zvýšení minimální mzdy o 1 900 Kč na 20 800 Kč za měsíc. Nově je také minimální mzda stanovena podle valorizačního mechanismu, který byl zaveden novelou zákoníku práce.

Účinnost: 1. leden 2025
Zaměstnanost
Boj proti nelegální práci
Orgánům inspekce práce zákon o zaměstnanosti nově umožní ukládat správní trest zveřejnění rozhodnutí o přestupku spočívajícím v umožnění nelegální práce a zastřeném zprostředkování zaměstnání na úřední desce Státního úřadu inspekce práce po dobu 1 roku.

Při provádění kontroly nebo v rámci úkonů předcházejících kontrole bude inspektor práce také nově oprávněn pořizovat zvukové, obrazové a zvukově-obrazové záznamy, pokud nelze účelu kontroly dosáhnout jinak. Právo fyzických osob na ochranu jejich soukromého a osobního života tím však není dotčeno.

Předpokládaná účinnost: 1. leden 2025 (čeká na projednání v Senátu) Podpora zaměstnávání osob se zdravotním postižením
Dochází ke zpřehlednění systému uznávání dalších nákladů zaměstnavatele osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce. Stanovuje se také tzv. strop maximální částky pro zvýšení příspěvku na další náklady zaměstnávání osob se zdravotním postižením. „Strop“ pro zvýšení příspěvku je vztažen k částce mzdového příspěvku za všechny zaměstnance zaměstnavatele, konkrétně půjde o 0,8násobek čtvrtletní částky náležejícího mzdového příspěvku a zároveň je zaveden strop na mzdové náklady provozních asistentů, konkrétně se bude jednat o 1,5násobek průměrné mzdy v národním hospodářství.

Nově se zavádí diferenciace výše odvodu prostředků do státního rozpočtu v případě neplnění povinného podílu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Oproti dosavadnímu 2,5násobku průměrné mzdy se navrhuje odstupňování odvodu v závislosti na plnění formou přímého zaměstnávání, a to na:

• 1násobek průměrné mzdy, pokud zaměstnavatel splní povinný podíl alespoň ze 3 % přímým zaměstnáváním,

• 2násobek průměrné mzdy, pokud zaměstnavatel splní povinný podíl alespoň z 1 % přímým zaměstnáváním,

• 3,5násobek průměrné mzdy, pokud zaměstnavatel splní povinný podíl méně než z 1 % přímým zaměstnáváním.

Předpokládaná účinnost: 1. leden 2025 (čeká na projednání v Senátu) Vyšší maximální příspěvek na podporu zaměstnávání OZP na chráněném trhu práce Z důvodu potřeby reflektovat situaci na chráněném trhu práce, která nastane od 1. čtvrtletí
roku 2025, a v souvislosti s novelou zákona o zaměstnanosti týkající se chráněného trhu práce, se navrhuje se od 1. kalendářního čtvrtletí 2025 zvýšit maximální částku příspěvku podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce. Navýšení bude o 1 600 Kč na částku 17 300 Kč. Od 1. kalendářního čtvrtletí roku 2026 se
pak navrhuje zvýšit maximální částku příspěvku o 1 300 Kč na částku 18 600 Kč. Cílem je udržení motivace zaměstnavatelů na chráněném trhu práce zaměstnávat osoby se zdravotním postižením.
Předpokládaná účinnost: 1. duben 2025

Integrační sociální podnik
Zákon o integračním sociálním podniku je v České republice zcela novým nástrojem, jehož cílem je začleňování různým způsobem znevýhodněných osob na trh práce, a to včetně jejich integrace do společnosti. Za tímto účelem zákon zakotvuje definici integračního sociálního podniku a vymezuje cílovou skupinu osob se specifickými potřebami, které mohou být znevýhodněny jak zdravotně, tak sociálně.

Mezi hlavní formy podpory integračního sociálního podniku patří ukotvení dvou nových příspěvků, a to příspěvku na náklady spojené se zaměstnáváním osob se specifickými potřebami a motivačního příspěvku, dále zahrnutí mezi subjekty oprávněné poskytovat náhradní plnění a v neposlední řadě jde o výhody při zadávání veřejných zakázek. Předpokládaná účinnost: 1. leden 2025 (čeká na projednání v Senátu)

Sociální služby a rodinná politika
Zákon o sociálně-zdravotním pomezí Klíčovým přínosem tzv. zákona o sociálně-zdravotním pomezí je koordinované
poskytování sociální a zdravotní péče. Prováděcí vyhláška mimo jiné rozšiřuje spektrum standardů kvality sociálních služeb a u vybraných služeb navyšuje úhradu za ubytování a stravu, aby odpovídala inflaci. Předpokládaná účinnost: 1. leden 2025 (čeká na projednání v Senátu)

Sociálně-právní ochrana dětí
Novelizace zákona o sociálně-právní ochraně dětí přináší mimo jiné zrovnoprávnění postavení dětí svěřených do péče jiné osoby (tzv. svěřenectví) s dětmi v pěstounské péči, včetně zajištění finanční podpory, odborných služeb a doprovázení pro jejich pečovatele. Novelizace také mění proces zprostředkování náhradní rodinné péče. Cílem je zrychlit, sjednotit a standardizovat odborné posuzování žadatelů o náhradní rodinnou péči a zlepšit systém párování dětí, které potřebují náhradní rodinu, s prověřenými žadateli o pěstounskou péči nebo osvojení.

Od ledna 2025 vstoupí v účinnost zrušení právní úpravy dětských domovů pro děti do 3 let, a zároveň začne platit omezení institucionální péče o nejmenší děti, schválené již před třemi lety. Účinnost: 1. leden 2025.

Dětské skupiny
Novela zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině zavádí sousedskou dětskou skupinu jako nový typ péče o děti, poskytovanou kvalifikovanou pečující osobou v malém kolektivu maximálně čtyř dětí, s možností poskytování péče také v obydlí poskytovatele. Zásadní navrhovanou změnou je komplexní digitalizace všech procesů, od řízení o udělení oprávnění k poskytování služby až po poskytování příspěvku na provoz. Předpokládaná účinnost: 1. květen 2025.

Sociální pojištění a nepojistné dávky
Důchodová reforma
Novela zákona o důchodovém pojištění obsahuje řadu opatření, která mají různou účinnost. Níže uvádíme soubor opatření účinných již od 1. ledna 2025:
• Snížení důchodového věku u osob dlouhodobě vykonávajících riziková zaměstnání (náročné profese). Opatření se bude vztahovat na zaměstnance pracující v nejnáročnější 4. kategorii prací (podle zákona o ochraně veřejného zdraví).

• Pracující starobní důchodci, kteří dosáhli důchodového věku, nebudou z příjmu z výdělečné činnosti povinni platit pojistné na důchodové pojištění ve výši 6,5 % hrubé mzdy. O tuto částku se jim zvýší čistá mzda. Zároveň se zruší zvyšování starobního
důchodu za výdělečnou činnost vykonávanou souběžně s jeho pobíráním.

• Sníží se věk, ve kterém dojde ke vzniku nároku na tzv. odložený starobní důchod, tj. důchod, na který vznikne nárok při dosažení vyššího než důchodového věku při získání kratší doby pojištění, a to ze současného důchodového věku muže stejného data narození zvýšeného o 5 roků na důchodový věk muže stejného data narození zvýšený o 2 roky.

• Prodlouží se lhůta pro obnovu nároku na vdovský/vdovecký důchod po jeho předchozím zániku ze současných 2 na 5 let.
Důchodová reforma přináší i opatření, která jsou sice účinná od 1. ledna 2025, ale fakticky se dotknou až důchodů přiznávaných v roce 2026 a později:

• Zvyšování důchodového věku o 1 kalendářní měsíc ročně pro osoby narozené po roce 1965, a to maximálně do 67 let (platné pro osoby narozené v roce 1989 a později).

• Postupné parametrické úpravy směřující ke zpomalení růstu nově přiznávaných důchodů. Poprvé se použije při výpočtu důchodů přiznávaných v roce 2026, kdy se do 1. redukční hranice bude započítávat 99 % průměrného měsíčního výdělku namísto dosavadních 100 %, a za každý rok doby pojištění získané do vzniku nároku na důchod bude náležet 1,495 % výpočtového základu namísto dosavadních 1,5 %.

Předpokládaná účinnost: 1. ledna 2025 (čeká na podpis prezidenta) Pravidelná valorizace důchodů – v lednu důchody opět vzrostou. V lednu budou důchody valorizovány ve struktuře 260 Kč základní výměry a 0,6 % procentní výměry, v průměru tedy přibližně o 358 Kč. Částka za 1 vychované dítě se zvyšuje na 503 Kč. Zvýšení provede Česká správa sociálního zabezpečení automaticky, není potřeba o něj žádat. Účinnost: 1. leden 2025

Zdroj: MPSV