OSTRAVA | Sedmnáctý den nepřetržité činnosti velkého Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) v centru Ostravy na Černé louce – tedy ve čtvrtek 24. března 2022 – byl až do odpoledních hodin klidnější než předchozí dny, a hlavně než návaly osob na počátku provozu. Pokud se nepřijde zaregistrovat najednou větší skupina žadatelů o vízum a zdravotní pojištění, respektive ubytování a zaměstnání, vychází zde průměrná čekací doba už jen na 15 minut.

Zdroj: HZS MSK

První dva tři dny od otevření se chvílemi dalo v registrační části projít jen s obtížemi a odpočinková část byla plná, tedy zcela obsazená lůžka (někdy i s více lidmi) a židle u stolů. Teď je zde viditelně volněji a „přehledněji“.

O přidělování ubytování, což je podmínka pro policejní registraci a získání víza, i o chod celého centra se zde starají příslušníci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK). Celkem již prošlo ostravským KACPU, včetně sedmi dnů v menším KACPU v budově Českého červeného kříže v Ostravě-Fifejdách (otevřeného 12 hodin denně), už přes 9000 osob, hlavně logicky matky s dětmi.

Například během středy 23.3.2022 se zde zaregistrovaly zhruba dvě stovky osob. Na počátku to bylo na Černé louce hektické – až 900 osob denně.

O ubytování dosud v KACPU Ostrava požádalo (hasiče) přes 2600 osob, jejich počet i poměr každým dnem pomalu klesá. Pokud jej získají, hasičské autobusy či dopravní automobily (HZS MSK) dovezou žadatele až do místa jejich nových přechodných domovů v Moravskoslezském kraji. Stále je k dispozici ubytování „rodinného“ charakteru, tedy zatím nebylo potřeba začít využívat hromadná ubytování v tělocvičnách apod.

Vedle víz, ubytování a bezplatného občerstvení v bufetu zde mohou lidé získat české zdravotní pojištění, informace o sociálních dávkách i práci, bankovní služby, psychologickou a duchovní pomoc, kvalitní, byť již použité šatstvo. K dispozici zde byly i bezplatné telefonní karty.

Služeb vyhřívaného modrého stanu HZS ČR před pavilonem A Černé louky již od 8.3.2022 využilo několik desítek domácích mazlíčků, hlavně psů a jen několik koček. Mnohdy netrpělivě čekají v klecích či v náručí pracovníka Psího útulku Ostrava, až si jejich páníčci vyřídí vše potřebné.

Mezi lidmi od začátku působí posttraumatický tým, včetně dvou profesionálních hasičských psycholožek – z HZS MSK a Záchranného útvaru HZS Hlučín. 

V relaxační/odpočinkové části, oddělené dveřmi, chodbou a schodištěm, jsou připraveny desítky rozkládacích lůžek a několik stovek židlí se stoly. Zde je opravdu klid a viditelně malý počet osob. Stále využívány jsou ale oba dětské koutky, jeden v registrační a druhý v odpočinkové části.

Vedle asistentů, překladatelů, nejrůznějších dobrovolníků, hasičů, Policie ČR, vč. cizinecké, pracovníků MV ČR (migrační a ubytování SUZ), VZP, RBP a ČČK, organizace Adra a pracovníků úřadu práce zde působí Diecézní charita ostravsko-opavská a Krizové centrum Ostrava. Rovněž peněžní ústavy.

Zdroj: Petr Kůdela, tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje